A repüléstől rettegők különösen zavarónak találhatják az esetenként előforduló turbulenciát – egy légiutas-kísérő szerint azonban van egy módszer, amivel csökkenthető a kellemetlenség.
A turbulencia, vagyis a repülőgépet körülvevő levegő nyomás- és áramlásváltozásai által okozott ijesztő mozgás még a legtapasztaltabb utasokban is aggodalmat kelthet. Bár az utaskísérők szerint mindenki teljesen biztonságban tudhatja magát, amíg az öve be van csatolva, ettől még nem lesz minden utas teljesen nyugodt.
Ahelyett, hogy turbulenciakor a kartámaszba kapaszkodna és pánikba esne, inkább kérje meg a légiutas-kísérőt, amennyiben lehetséges, ültesse át máshová.
"Ha észrevesszük, hogy egy utas nagyon ideges, és hátul ül, akkor felajánljuk, hogy átkísérjük a repülőgép egy másik részébe, ahol enyhébbnek érezheti a turbulenciát, például a gép elejébe vagy a szárnyak közelébe" – mondja a légikísérőként dolgozó Laura Nottingham.
A repülőgép bizonyos részei sokkal bizonytalanabbnak és döcögősebbnek érződhetnek turbulencia esetén. Akik tehát félnek a turbulenciától, próbáljanak meg minél közelebb ülni a pilótafülkéhez. A gép eleje a súlypontján túl van, a szárnyak mellett ülve stabilitást kell nyújtani, úgyhogy az egy kiegyensúlyozottabb területnek számít, a repülőgép hátsó része pedig hajlamos sokkal jobban mozogni. A nagyobb repülőgépekre általában kevésbé hatnak a légörvények és légáramlatok, így a turbulencia érzése ezeknél minimálisra csökken.
Maga a turbulencia egyébként teljesen normális dolog, és nem okoz semmilyen problémát a gépnek a feladata teljesítésében, de az utas megsérülhet, ha nincs bekötve, miközben "dobálja" a repülőgép.
Az utazás, mint tudjuk, szélesebb látókört biztosít a világról, egyben alkalmazkodást is igényel. Utóbbi azt jelenti, hogy indulás előtt ajánlott utánanézni a helyi kulturális normáknak, az éttermi etikettnek és a nyelvnek. Az alábbi bosszantó szokásokat pedig mindenképp javasolt ejteni.
(Forrás: Dailystar, fotók: Getty Images)
légiutas-kísérő | turbulencia | repülés | módszer | biztonság
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
Öt kockázati tényező, amit el kell kerülni egy külföldi utazáson
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!