Chillezésre buzdítanak az influenszerek.
Egyesek számára a repülés idegtépő lehet, mert például félnek attól, hogy közel ezer km/órás sebességgel sok ezer méter magasan, egy viszonylag kis fémcsőben utaznak. Mások viszont unalmasnak találják, ha rendszeresen kell ezt csinálniuk.
Utóbbiak ezért a zenehallgatással, filmnézéssel, olvasással, munkával, vagy alvással töltik ki az időt a levegőben. Megérkezett viszont egy új trend, vagy hóbort, ami leginkább a Z generáció és néhány millenniumi korosztály tagjai körében terjed, nevezetesen:
felszállnak a repülőre, és – függetlenül attól, hogy milyen hosszú az út – egyáltalán nem csinálnak semmit, csak ülnek és esetleg kinéznek az ablakon.
A "raw dogging" néven ismert jelenség egyre népszerűbb már, erre reflektálva sokan megpróbálnak akár egy tizenkét órás repülőutat is "raw dogolni".
Sophie Cooke utazóblogger a TikTok-on beszélt arról, hogy az édesanyja hogyan műveli ezt már egy ideje: "Anyukám minden repülése alkalmával így csinálja. Nem számít neki, milyen hosszú az út, egy kilenc órás repülőutat simán lehoz iPad, vagy fejhallgató nélkül és könyvet sem szokott olvasni."
Ebből kiindulva a raw doggingot egyesek olyan időszakként emlegetik, amikor az ember elgondolkodhat és meditálhat az életében felvetődő nagy kérdéseken, az élet nagy dolgain.
A légiutas-kísérők mindig szolgálnak fel főtt ételt a hosszú távú járatokon. Gyakran jönnek azonban furcsa óhajok az utasoktól, a Plus Ultra légitársaságnál kabinfőnökként dolgozó Nerea González el is árulta a legbizarrabb eseteket, melyek az első osztályról érkeztek.
(Forrás: Express, fotók: Getty Images)
repülőút | tiktok | trend | bizarr | repülés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!