Vigyázat, ezeken a helyeken komoly következményekkel járhat, ha megsérül az útlevelünk

A sokat forgatott útlevél állapota idővel megromolhat, gondoljunk csak a táskából ki-be pakolásra, vagy a repülőtéri személyzet szorgos kezeire. Bár néhány apró foltot vagy karcolást a legtöbbször elnéznek, van két olyan úti cél, ahol olyan szigorúak a szabályok, hogy akár meg is tilthatják a beutazást.

A kisebb jelentőségű változások, mint a lapok elhajlása, általában nem jelentenek gondot, de bármi, ami "jelentős sérülésnek" minősül – különösen az útlevél borítóján vagy a személyes adatokat és fényképét tartalmazó oldalon – problémát okozhat.

Az egyik népszerű úti cél, amely többek között arról is híres, hogy megbünteti a sérült útlevéllel érkező turistákat, az nem más, mint Indonézia.

Az útlevél-sérüléseket véresen komolyan veszik: előfordult már, hogy valakit nem engedtek fel a gépre és a bevándorlási hivatal megtagadta a belépését az országba. Ennek oka lehet az úti okmány legkisebb kopása is, egy kis szakadás vagy nem hivatalos jelölés.

Pár hónapja egy ausztrál utazót, Matt Vandenberget azért nem engedték be Indonéziába, mert útlevelének egyik oldalán egy kisebb szakadás volt megfigyelhető. A körülbelül egy centiméteres sérülést a bevándorlási hivatal egyik tisztviselője vette észre, amikor a férfi Indonéziába érkezett. Mindez Vandenberg útlevelének elkobzásához és az országból való kitiltásához vezetett.

Korábban akadt, aki azért nem utazhatott, mert megázott az útlevele, aminek így nem volt elfogadható az állapota. Év elején egy John Hammond utast félrehívták a bevándorlási hivatalban egy "hüvelykujjnyi méretű szakadás" miatt – majd ezután őrizetbe vették.

Vietnamban ugyancsak zéró tolerancia van érvényben az útlevelek sérüléseivel kapcsolatban. Nagyon oda kell figyelni az okmányra, mert a minimális elváltozás sem megengedett. Az Egyesült Államokban szintén szigorú szabályokkal kell számolni, amikbe beletartozik a vízkár, a szakadás, a hiányzó vízumoldalak vagy a lyukak.

A komoly problémák elkerülése érdekében fontos tehát megóvni az útlevelet a sérülésektől. Tartsuk biztonságos, száraz helyen, lehetőleg egy tokban vagy nagyobb pénztárcában, semmiképp se a farzsebben. Kerüljük el az ideges babrálást vele a vámvizsgálat során, és soha ne írjunk, ragasszunk bele semmit.

Sokszor nem elég az utazáshoz, ha van érvényes útlevelünk, más feltételeknek is meg kell felelni. Egyes országoknál a belépés feltétele, hogy még azután is legalább fél évig érvényes legyen az okmány, miután az ember befejezte az utazást. Emellett az is előfordulhat, hogy a vízumhoz két vagy akár négy üres oldalnak kell maradnia.

(Forrás: The Sun, fotók: Getty Images)

állag | szigorú | vietnam | állapot | sérülés | szabály

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Nagyvárosi kalandor a Volvótól
Hirdetés