Van egy étrend, ami évente több millió életet menthet meg

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Roadster Google News oldalán is!

A flexitáriánus étrend akár tizenötmillió halálesetet is megelőzhet évente, és elképesztő mértékben csökkentheti az egészségügyre háruló terheket.

Egy friss, nemzetközi kutatás szerint létezik egy étrend, ami nemcsak az emberi egészséget javíthatja, de a Föld jövőjét is pozitív irányba alakíthatja. A 2025-ös EAT–Lancet Bizottság új jelentésében arra a következtetésre jutott, hogy a Planetary Health Diet, azaz

a bolygóbarát étrend évente akár tizenöt millió halálesetet is megelőzhetne.

A tanulmányban több mint kétszázezer ember évtizedeken át gyűjtött egészségügyi adatait elemezték, valamint számítógépes modellekkel vizsgálták az élelmiszer-termelés, a klímaváltozás és a táplálkozási szokások összefüggéseit.

A kutatók arra jutottak, hogy a jelenlegi globális élelmiszer-rendszer felelős a környezeti károk jó részéért, miközben a világ lakosságának közel fele nem tud kiegyensúlyozottan táplálkozni.

A megoldást a Planetary Health Diet jelentheti. A főként növényi alapú étrend teljes kiőrlésű gabonákat, zöldségeket, gyümölcsöket, hüvelyeseket és dióféléket helyez előtérbe,

a húst, halat és tejtermékeket pedig csak mérsékelt mennyiségben javasolja.

A kutatók hangsúlyozzák: ez nem tiltásokon alapuló diéta, hanem rugalmas, kultúránként alakítható étkezési irányelv, amihez bármely ország gasztronómiája tud alkalmazkodni.

A diéta elnevezése sem véletlen. A kutatók szerint a széles körű bevezetése felére csökkenthetné a globális szén-dioxid-kibocsátást, és mérsékelhetné a hiánybetegségeket is.

(Forrás: Food&Wine, fotók: Getty)

diéta | egészséges | flexitánius | életmód | étrend | egészség

FOLYTASD EZZEL
Rendeld meg a Roadster magazin 24. számát!

Nyár, jó energiák, napfény és csillogás: a Roadster magazin legújabb száma nem kevesebbet ígér, mint hogy még magasabbra emeli ezt az önmagában is nagyszerű évszakot. A nyári lapszámunkban találkozunk a világhírű séffel, Nobu Macuhiszával, aki Robert De Niróval közösen több, mint hatvan hotel és étterem tulajdonosa. Beszélgetünk Makó Szilveszterrel, a hollywoodi sztárok sorával dolgozó fotóssal, és Szu Fudzsimoto japán építésszel is, aki korunk egyik legizgalmasabb alkotója. Elutazunk Marrákesbe, végigjárjuk a portugál El Caminót, és Erdélyben egy igazi tündérmesébe csöppenünk. A milánói dizájnhéten megcsodáljuk az új Hyundai-t, Koppenhágában megnézzük, milyen a pub, amit egy magyar vezet, és találkozunk a vicenzai mesterszabóval, Massimo Pasinatóval is.

Különleges csomagajánlatok itt!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom