Van egy hely a világon, amellye jót tett a koronavírus

Mindenki tisztában van vele, mekkora csapást mért a világjárvány a turizmusra. Hatalmas visszaesést produkált a légi forgalom, üresek a szállodák, a világszerte ismert látnivalók elől eltűntek a sorok. Egy messzi-messzi kis szigeten viszont szokatlan jelenség figyelhető meg: túl sok a turista.

Új-Zéland határai egy ideje zárva vannak, az embereknek pedig azt tanácsolták, ne utazzanak külföldre, így a kalandvágyók kénytelenek voltak kiskapukat keresni.

Találtak is egyet: a Chatham-szigeteket.

Az Új-Zélandtól mintegy nyolcszáz kilométerre lévő csendes-óceáni szigeteken hétszázan élnek. Békeidőben sem számít népszerű célpontnak, évente csupán kétezer látogatót fogad – a magyarázat szerint leginkább a nagy távolság miatt hanyagolják. A helyzet azonban idén hatalmasat változott.

A Chatham-szigetek erre az évre ugyanis átvette a vezetést a népszerűségi listán, amelynek legfőbb oka az utazási korlátozásokban keresendő. Külföldre ugye nem lehetett menni, ezért duplán kapóra jött:

nagyon messze van és megadja a távoli nyaralás érzését, másrészt kötelező Covid-teszt és karantén nélkül is elérhető.

"Minden nagyon gyorsan történt – magyarázza Jackie Gurden, a szigetek turisztikai menedzsere. – Alapból kicsit sokba kerül eljutni ide, ezért az olcsó nyaralásra vadászó fiataloknak nem jelent opciót, plusz nincsenek tengerparti üdülőhelyek vagy egyéb izgalmak sem."

Miután a világjárvány lezárta a nemzetközi határokat, valahogyan fel kellett lendíteni Új-Zéland idegenforgalmát. Elengedték a külföldieket, és inkább a belföldi turizmus népszerűsítésével a helyieket próbálták megszólítani. Onnantól kezdve egy csapásra felértékelődött az addig meglehetősen álmosnak gondolt Chatham-szigetek.

A kereslet viszont meghaladta a kínálatot. Szálláshelyből például mindössze százötven található a szigeteken, és csupán egy légitársaság üzemeltet járatot Új-Zélandról heti néhány felszállással. Normális esetben a turistaszezon novembertől márciusig tart, ehhez képest már most lefoglalták 2021 júniusáig az összes elérhető szállást.

Régebben a Chatham-szigetekre többnyire idősebbekek jártak, akik csendes helyet keresve szerettek volna kiszakadni a mindennapok zajából.

Az árak ugyan borsosak, merthogy például az ételt és az üzemanyagot is Új-Zélandról kell beszerezni, de a gyönyörűséges környezet, a mesebeli napfelkelték, a vulkáni kúpok vagy éppen a vicces fókák sok mindenért kárpótolják a látogatót.

Mindazonáltal figyelmeztetik a turistákat, hogy tartsák tiszteletben a hely ökoszisztémáját, mert az teszi igazán bájossá a Chatham-szigeteket.

Az idegenforgalom fejlődése egyébként jelentős pluszbevételt termel a szigetek számára, ahol az emberek többsége mezőgazdasággal vagy halászattal foglalkozik. A munkahelyteremtéshez nagy szükség van a turizmus szintlépésére, ezzel párhuzamosan pedig tervezhető jövőt kínálnak a fiataloknak. A szigetek támogatást kaptak az új-zélandi kormánytól olyan infrastrukturális projektekhez is, mint például a nyilvános vécék és a repülőtér fejlesztése. Az utazási irodák pedig turistánként huszonöt dollárt fizetnek Chatham kasszájába, ezt a pénzt a helyiek életének jobbá tételére, például úszómedence építésére fordítják.

Járvány ide vagy oda, a Chatham-szigetek történetébe tehát aranybetűkkel kerül be a 2020-as év.

Ez is érdekelhet:
A gyalogtúrázók leghőbb vágyait kelti életre Új-Zéland

Új-Zéland területének egyharmada nemzeti park besorolású, a szigetország egészen elképesztően változatos tájakkal lopja be magát az utazók szívébe.

(Forrás: CNN, fotók: Getty Images)

járvány | népszerű | turizmus | koronavírus | chatham-szigetek | úti cél

FOLYTASD EZZEL

Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva

Sulciová Silvia interjú

Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Ilyen a „havas mindfulness”, avagy 5+1 út a belső békéhez télen
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom