A Csillagos éj eredeti vászna mindössze 92×72 centiméteres, ehhez képest most gigantikus léptékben értelmezték újra.
A bosnyák fővárostól, Szarajevótól mindössze 30 kilométerre lévő Visoko zöldellő hegyei közt újrarajzolták Vincent Van Gogh egyik legismertebb festményét.
Halim Zukic helyi üzletember egy általa felvásárolt földön parkot alakított ki, hogy létrehozhassa a művet. Hosszú távú projekt volt: húsz éve vette a földet és egy kis házikót hozzá, de nem tudta pontosan, hogyan is nézne ki a festmény a tájban.
Hat évvel ezelőtt viszont egy dombon állva, és a traktorokat figyelve észrevette a földön a spirál alakú keréknyomokat, amelyek az 1889-es festmény jellegzetes, kavargó motívumaira emlékeztették.
„Attól a pillanattól kezdve nem voltak kétségeim” – mondta a Reutersnek. De még így is időre, pénzre és sok-sok energiára volt szüksége az álma valóra váltásához.
Zukic ugyanis azt akarta, hogy a tízhektáros Starry Night park egy nagyobb komplexum része legyen, ami szállást is kínál a látogatóknak. Még több fát ültetett, és 13 tavat hozott létre a meglévő patakok segítségével.
Azért, hogy minél pontosabban felidézze a festményt, 130 ezer bokor levendulát ültettek el hatféle árnyalatban, továbbá egyéb gyógy- és aromanövényeket (zsályát, echinaceát, kamillát), amelyek színes köröket, spirálokat és természetes amfiteátrumokat alkotnak. Minden tereprendezést maga végzett.
„Ez a Csillagos éj legnagyobb reprezentációja, egy húszéves álom eredménye, az álom megéléséé és valóra váltásáé”
– mondta Zukic. A park küldetése befogadni művészeti programokat, és népszerűsíteni a közép-boszniai kulturális örökséget.
Boszniát ettől függetlenül is érdemes felkeresni, miután a tőlünk alig néhány órányira lévő ország kellemes időjárással, alacsony árakkal és eklektikus épületekkel vár, és Szarajevót, Kelet és Nyugat találkozási pontját is könnyű megszeretni.
(Forrás: Reuters, nyitókép: A visokói Nap piramis, fotó: GettyImages)
festmény | bosznia-hercegovina | bosznia | Van Gogh | csillagos éj
Dubaj a multikulturális gasztronómia egyik fellegvára is
A bringázás okozza a bolygónk lassú halálát
Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!