Egy friss tanulmány szerint a hideg festék segítségével akár 1,5 Celsius fokkal is hűvösebbnek érezhetik környezetüket a nagyvárosokban élők.
A városi felmelegedés egyre komolyabb problémát jelent a lakosság számára, egy kísérlet szerint azonban egy viszonylag egyszerű megoldás jelentős mértékben csökkentené a hőérzetet.
A Nanyang Technological University (NTU) kutatói a nap melegét visszaverő adalékanyagokat tartalmazó festékkel vonták be egy szingapúri ipari negyed tetőszerkezetét, falait és útburkolatait. A Sustainable Cities and Society folyóiratban márciusban megjelent tanulmányukban pedig
arra hívták fel a figyelmet, hogy az innovációjuk működik.
A kutatók két hónapon keresztül mérték a levegő mozgását, a tereptárgyak és a levegő hőmérsékletét , a páratartalmat és a sugárzást. Végül a kapott eredményekből arra a következtetésre jutottak, hogy az általuk kifejlesztett festékkel bevont területen akár harminc százalékkal is csökkent a felszabaduló hő.
Azaz a nap legmelegebb szakában két Celsius fokkal is hűvösebb volt, mint azokon a területeken, ahol nem használták a festéket.
A festék sikeresen tudta csökkenteni a felületi hőelnyelést és az emissziót is. A hűvös festékbevonatú tetők ötven százalékkal több napfényt vertek vissza, és ennek eredményeként akár negyven százalékkal kevesebb hőt nyeltek el a hagyományos tetőkhöz képest.
A gyalogosok is érezték a hőcsökkenést. A festékkel ellátott útburkolat körülbelül 1,5 C-kal hűvösebb volt.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
városi felmelegedés | forróság | klímaváltozás | globális felmelegedés | felmelegedés
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!