Szeptember 16-án Johannes K. Haindl, Németország nagykövete fővédnökségével nyílik meg a tárlat, melyet gyermekvédelmi gondoskodásban élők inspiráltak.
Magyarországon 24 ezer gyerekről a saját szülei helyett az állam gondoskodik. A gyerekek nehéz körülményei, sorsa a többség számára szinte láthatatlan, sokszor csak az írók, alkotók, művészek közvetítésében van módunk megérteni, átérezni egy-egy hasonló élethelyzet mélységeit.
Wirtz Ágnes és Alföldi Róbert kurátorok különleges eseményre gondoltak, amikor felkérték a magyar kortárs képzőművészet húsz élvonalbeli alakját, hogy ismerjenek meg egy-egy gondoskodásban élő gyereket. A találkozókat a Világszép Alapítvány szervezte meg, mely alkalmakra minden alkotó a saját egyedi módján készült. Az így létrejött alkotások nem csak a magyar kortárs képzőművészet jelentős alkotóinak reflexiói. Az akció során létrejött munkák a párok egymás iránti nyitottságáról és kapcsolódásáról tanúskodnak. A gyerekek a találkozók során úgy érezték, hogy történetük érdekes, jelenlétük fontos, miközben az ő életükben pont ebből jut a legkevesebb: figyelemből és megerősítő kötelékből.
Az alkotásokból szeptember 16-án nyílik kiállítás, majd később árverésre kerülnek. Az így befolyt teljes összeggel az idén tízéves Világszép Alapítvány munkáját támogatják, mely programjaival hosszú távon szervez támogató közösséget több mint száznegyven gyermekvédelmi gondoskodásban nevelkedő gyermek köré.
A kiállításon részt vevő művészek és a műveiket megvásárló gyűjtők és művészetrajongók ahhoz járulnak hozzá, hogy az alapítvány további harmincöt-negyven gyereket tudjon olyan módon felkarolni, hogy a bizalomvesztés, szeretethiány és otthontalanság ellenére is meg tudják élni, hogy helyük van a világban.
A kiállítás megtekinthető: 2021. szeptember 17–26. között a budapesti Létra Klubban.
A Világszép Kapcsolódások központjában emberi kapcsolatok állnak: ismeretségek, megismerkedések, érzések és érzelmek. A projektre felkért húsz művész kiválasztásánál a cél egy olyan művészgárda mozgósítása volt, ahol a művészeti nyelv sokfélesége az alapítvány által gondozott gyerekek sokféleségét hivatott láttatni.
Így a felkért művészeket nem egy művészeti koncepció köti össze. Alföldi Róbert, a szervezőgárda oszlopos tagja, több mint öt éve támogatja a világszépeket. Nem véletlen tehát, hogy az ismert műgyűjtő tanácsai, ismeretségei nagyban inspirálták a művész listát. Alföldi Róbert és Wirtz Ágnes olyan művészeket kerestek meg, akiket személyes kapcsolatuk vagy intuitív tapasztálásuk mentén kapcsoltak az alapítvány munkájához és az általuk képviselt a gyerekekhez. A művészek a közös munka során egy-egy gondozottal ismerkedtek meg, és a találkozásaikból inspirálódó alkotásokat ajánlották fel az alapítvány számára.
Izgalmas, hogy ez a nem szokványos kiállításrendezési módszer mégis mennyire telitalálat lett: hiszen a húsz főből álló névsorral a szervezők átfogó képet adnak a hazai kortárs művészeti színtérről. A felkért művészek vizuális nyelve és gondolkodása eltérő. Vannak köztük az absztrakció különböző stílusaival operáló alkotók – például Bánki Ákos, Barabás Zsófi, Horváth Lóczi Judit, Megyik János, Nádler István –, de ugyanígy helyet kaptak a társadalmi kérdésekre fogékony művészek – Nemes Csaba, Bukta Imre, Esterházy Marcell – mellett a figuratív festészeti gyakorlatok ismert alkotói is, mint Soós Nóra, Szüts Miklós, Vojnich Erzsébet.
A művészek listája demográfiailag is széles merítéssel mutatja be a hazai kortárs művészeti közeget. Ezzel is a különböző attitűdök bemutatása volt a cél. Az idősebb generáció neves alkotói, mint például Bukta Imre, Lovas Ilona, Nádler István vagy Megyik János mellett jelen vannak olyan nemzetközileg is elismert fiatal és középgenerációs művészek, mint Csató József, Esterházy Marcell, Kristóf Gábor, Nemes Csaba és Nemes Márton.
Nemcsak a művészek névsora példázza, hogy egy különleges kortárs művészeti akcióról van szó, hanem az is, hogy a hasonló kortárs művészeti jótékonysági aukciókkal ellenben a művészek a művük után befolyt összeg száz százalékát felajánlják a Világszép Alapítvány számára.
wirtz ágnes | Alföldi Róbert | tárlat | kiállítás | jótékonysági | Világszép Kapcsolódások
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!