Nem először jártunk a főváros legmagasabban fekvő éttermében, de akárhányszor felszáguldunk a lifttel a gigantikus és csúcsmodern épület 28. emeletére, mindig többletimpulzusok érnek – és nem csupán a kilátás miatt.
Persze a Virtu egyik erős hívószava valóban a letaglózó panoráma, ami egyáltalán nem hétköznapi kategória a fővárosban, hiszen a minden "tartozékával" együtt 143 méter magasságig nyújtózkodó MOL Campus majdnem legtetején berendezett étteremben szinte a város felett lebegve étkezhetünk exkluzív miliőben.
Lendvai Levente séf és csapata olyan téli menüt álmodott meg, amely a magyar gasztronómiai hagyományokat idézi, miközben modern luxussal és újragondolt ízvilággal ötvözi azokat.
Az alapanyagok jelentős része hazai termelők kezéből kerül ki a kezdetek óta. A séf komoly szakmai és baráti kapcsolatot alakított ki a Sonkamester, a Breier, a Farm 2 Fork, vagy éppen a Pipacs pékség csapatával, hogy az étterembe a legjobb minőség érkezhessen.
– Nyitásunk óta dolgozunk együtt a Pipacs pékséggel, akikkel nagyon jó kapcsolatot ápolunk. Pontosan azt és úgy készítik, ahogy azt megálmodtam az itteni ételekhez. Szerintem fontos, hogy tudjuk, hogy a konyhánk mely részét lehet átengedni másoknak, péknek lenni pedig pont egy ilyen szakma. A négymagos kovászos kenyér csodálatosan passzol a két éven keresztül borospincében, sótéglák közt érlelt sonkához és a hat hónapon át érlelődő pomázi tanyasajthoz – mondja a séf. A pazarlásmentesség jegyében számos izgalmas megoldással rukkolnak elő a konyhában. A kakas taréja például konfitálva kerül a paprikás csirke szószába, a süllő csontjaiból készült halkocsonyát felkockázva tálalják a ceviche mellé, míg a kacsáról leeső darabok tepertőként extra ropogós textúrát adnak a burgonyagombócnak.
Ezzel most kicsit elspoilereztük a téli menü újdonságaival kapcsolatos részleteket, merthogy az ötfogásos ismerkedőkör tételei közül néhányról elárult pár nyílt titkot. Kezdésként marhatatárt kaptunk hagymamajonézzel és füstölt tojássárgájával, ami így légiesebb és lágyabb a megszokottakhoz képest, míg az említett paprikás csirke olyan formában mutatta meg magát a tányéron, ahogyan talán elképzeljük a nem is annyira távoli jövő modernizált paprikás csirkéjét. Nagyon koncentrált és erős mártással locsolták meg, a könnyítéséért pedig a francia alapokra helyezett tejszín és vaj felelt.
Ebben az időszakban majdhogynem kötelező elem a sütőtökkrémleves pirított tökmaggal, de nem Lendvai Leventéről lenne szó, ha ezt a minden ízében őszt idéző levest ne pimpelné fel még valamivel – hogy pontosan mivel, az derüljön ki 125 méter magasban.
A legfajsúlyosabb falatok az erdőből jöttek: szarvaskaraj steak erdei gombás kosárkával és szarvasgombás csicsókával, melyhez a játékosságot és az egyediségét a kávés csicsókás hab adta friss szarvasgombával – talán ezekből a kis finomságokból is kiderül, hogy igazi prémium fogás volt.
Ha lenne Roadster-különdíj, azt pedig a desszertként felszolgált somlói kapná, mert már a tálalásával megvett, hogy aztán átengedje a felfedezés élményét az érezhetően minőségi csokoládé, a dió és a piskóta klasszikus harmóniájával.
– Olyan étlapot szerettünk volna alkotni, amiben mindenki megtalálja az ízlésének megfelelőt. A comfort food-ra vágyók ugyanúgy tudnak egy sütőtökkrémlevest választani, mint a luxusfogásokat kedvelő, Toriyama Wagyu steak-re és szarvasgombás burgonyapürére vágyó vendégeink – ismertette téli étlapjának alapkoncepcióját Lendvai Levente.
Az izgalmasabb párosítások rajongóinak ajánlják a „Virtu exkluzív párosítások” fület az étlapon, ahol a köretek is nagy hangsúlyt kapnak és szabadon társíthatók bármely ajánlott főfogáshoz. Itt akár kék kagylós rizs is választható pisztrángikrával, vagy voksolhatunk a szarvasgombás burgonyapürére. – A vasárnapi terülj-terülj asztalkám érzését szerettem volna itt visszahozni, megadni a szabad választás lehetőségét. Mint otthon, amikor rengeteg minden készült és abból mindenki azt szedett és olyan kombinációban, ahogy a legjobban szerette – árulta el a séf.
Az extra fogások mellett természetesen megmaradtak a mára már ikonikusnak számító tételek is: halászlé, palócgulyás, a séf nagymamájától származó galuskás húsleves és a marhatatár is ott van az étlapon, sőt! Ilonka néni kalácsa is új helyet talált magának a városban csak kevés helyen kapható sült kacsamáj mellett, amit karamellizált körtével tálalnak és a mellé kerülő mártásban a májból kisült zsírokat barnacukorral és tokaji aszúval főzik össze.
felhőkarcoló | új | mol campus | torony | exkluzív
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!