Európa levegőminősége javult, de még mindig nem felel meg az Egészségügyi Világszervezet irányelveinek, állítja egy friss tanulmány. Az elemzésben a vizsgált területen élő európaiak túlnyomó többsége továbbra is egészségtelen szintű légszennyezés mellett él.
Az ISGlobal csapata harmincöt országban és több mint ezernégyszáz régióban monitorozta a légszennyezettség napi szintű alakulását 2003 és 2019 között. Arra a következtetésre jutottak, hogy az elmúlt két évtizedben Európa levegőjében összességében a szállópor és a nitrogén-dioxid mennyisége csökkent a leginkább. Annak ellenére, hogy javult a levegőminőség,
sok ember még mindig olyan területen él, ahol a légszennyezettség mértéke meghaladja az WHO által javasolt szinteket.
A tanulmány szerint az európaiak 98 százaléka még mindig olyan területeken él, ahol egészségtelen a PM2.5 szint. Az Európai Unióban ez a szennyezés évente több mint kétszázötvenezer ember idő előtti halálával köthető össze, mivel a légszennyezettség bizonyítottan
növeli a szívbetegség, az agyvérzés és cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Bár az ehhez kapcsolódó halálesetek száma 2005 és 2021 között negyvenegy százalékkal csökkent, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint az uniós tagállamoknak további erőfesztítéseket kell tenniük a légszennyezés csökkentése érdekében.
A PM2.5 és a PM10 szennyezettségi szintje Észak-Olaszországban és Kelet-Európában a legmagasabb, de az Egyesült Királyság déli részén, Belgiumban és Hollandiában sem jó az NO2-szint. A legnagyobb csökkenés Közép-Európában következett be, míg a nátrium-dioxid esetében a legjelentősebb javulás a nyugat-európai városokban volt megfigyelhető.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
levegő minősége | Európa | légszennyezés | WHO

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!