Európa levegőminősége javult, de még mindig nem felel meg az Egészségügyi Világszervezet irányelveinek, állítja egy friss tanulmány. Az elemzésben a vizsgált területen élő európaiak túlnyomó többsége továbbra is egészségtelen szintű légszennyezés mellett él.
Az ISGlobal csapata harmincöt országban és több mint ezernégyszáz régióban monitorozta a légszennyezettség napi szintű alakulását 2003 és 2019 között. Arra a következtetésre jutottak, hogy az elmúlt két évtizedben Európa levegőjében összességében a szállópor és a nitrogén-dioxid mennyisége csökkent a leginkább. Annak ellenére, hogy javult a levegőminőség,
sok ember még mindig olyan területen él, ahol a légszennyezettség mértéke meghaladja az WHO által javasolt szinteket.
A tanulmány szerint az európaiak 98 százaléka még mindig olyan területeken él, ahol egészségtelen a PM2.5 szint. Az Európai Unióban ez a szennyezés évente több mint kétszázötvenezer ember idő előtti halálával köthető össze, mivel a légszennyezettség bizonyítottan
növeli a szívbetegség, az agyvérzés és cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Bár az ehhez kapcsolódó halálesetek száma 2005 és 2021 között negyvenegy százalékkal csökkent, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szerint az uniós tagállamoknak további erőfesztítéseket kell tenniük a légszennyezés csökkentése érdekében.
A PM2.5 és a PM10 szennyezettségi szintje Észak-Olaszországban és Kelet-Európában a legmagasabb, de az Egyesült Királyság déli részén, Belgiumban és Hollandiában sem jó az NO2-szint. A legnagyobb csökkenés Közép-Európában következett be, míg a nátrium-dioxid esetében a legjelentősebb javulás a nyugat-európai városokban volt megfigyelhető.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
Európa | légszennyezés | WHO | levegő minősége
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!