Florida új városa a képeslap-esztétikáján túl még hurrikánbiztos is

Floridát 2022-ben letarolta a története legsúlyosabb hurrikánja, de akadt egy város, ahol áram, net és ivóvíz is volt mindvégig, és csak minimális anyagi kár érte.

A térségre jellemző súlyos viharok átvészelésére épült a floridai Babcock Ranch. A településnek meg is volt az első tesztje: miután a Ian hurrikánt szinte sértetlenül átvészelte, már többen is másolnák a példáját.

Szép összefoglaló, de azért mutassuk be röviden a Ian hurrikánt: 241 km/órás szelet hozott, amikor elérte Florida partjait, a tengerben ötméteres hullámokat korbácsolt, 24 órán belül 43 centi eső esett, és legalább 150 halálos áldozatot követelt. Ez a hurrikán okozta a legnagyobb anyagi kárt az állam történetében.

Óriási áradások voltak, több mint négymillióan áram nélkül maradtak egy időre. Történt mindez tavaly szeptemberben. Ám a tragikus események közt akadt egy jókora pozitívum:

a vihar kellős közepén lévő 73 km²-es település, Babcock Ranch úgyszólván karcolás nélkül megúszta a vihart.

Aztán a város idén augusztusban, az Idalia hurrikán tombolása idején is bizonyította az ellenálló képességét. És ez nem véletlen: a város fejlesztője, Syd Kitson a szabályozásnál jóval szigorúbb védelmet tervezett a 2018-ban átadott, öt Manhattan méretű városnak. Ez jóval költségesebb volt, viszont mindent megtettek, ami a tudomány és az építőipar aktuális állása szerint lehetséges volt, hogy ellenállóvá tegyék Babcock Ranchet.

Mobilház a floridai San Carlos-szigeten az Ian után

A fenti kép San Carloson készült az Ian pusztítása után, és számtalan hasonló van még. Hogyan úszhatta meg ezt a vihart Babcock Ranch? A várost hasonló képeslap-esztétika jellemzi, mint Florida egyéb részeit: élénkzöld gyep, gondozott golfpályák, erdei ösvények, kerékpárutak. A helyiek napelemes golfautóval közlekednek, esetleg kajakoznak a tavakon, ellátogatnak egy madárleshez vagy összegyűlnek valamelyik közösségi medencénél.

Ám a hétköznapi luxusnak van egy rejtett célja is: a tavak visszatartó tóként védik a házakat az áradástól, az utcákat úgy tervezték, hogy elnyeljék a felesleges csapadékot, a közösségi csarnok pedig megerősített menedék is egyben.

Nem mellesleg Babcock Ranch Amerika első napenergiával működő városa, amelyet – a környező közösségekkel együtt – egy hatalmas, 352 hektáros napelemfarm lát el energiával.

Lehetett a terv bármilyen szigorú, az igazi tesztet a Ian hurrikán jelentette, Kitson – aki maga is Babcockban él – úgy érezte, hogy „a szél tehervonatként ront neki a házamnak. Megtehetsz minden tőled telhetőt tervezéskor, de igazából csak egy éles teszt után lehetsz biztos a dolgodban.”

Nos, a településen egyetlen házban sem ment el az áram, az internet, és tiszta víz is volt mindvégig.

Babcock Ranch megnyitotta a kapuit a környékbeliek előtt, akiknek a hurrikán elvitte a házát, a sportcsarnokból sürgősségi menedékké lett. Mikor Kitson másnap reggel felmérte a károkat a településén, azt találta, hogy néhány kidőlt pálmafa és letört közlekedési tábla kivételével szinte sértetlenül élték túl a vihart.

„Csak minimális kárunk volt – fogalmazott. – Ha nem építettük volna ennyire ellenállóra a várost, dollármilliókban mérhetnénk a károkat. Vagyis Babcock ellenállóvá tételének előzetes költségei már az első néhány évben megtérültek.”

(Forrás: BBC, fotók: Getty Images, nyitókép: Bobrock Ranch/X)

bobrock ranch | amerika | vihar | hurrikán | Florida

FOLYTASD EZZEL

Füstös falakat és trópusi növényzetet rejt Milánó titkos kapuja

A világ egyik legbizarrabb látványossága épült egy 400 méter hosszú hídra

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom