Ebbe a kerti pavilonba egy pillanat alatt belezúgtunk

Aprócska, de sokat tud ez a nyári lak, amihez még közművek sem tartoznak, mégis megadja az alapvető komfortot – és még téli kertté is képes átalakulni.

Ahogy a legtöbb európai nagyvárosnak, Prágának is vannak zártkertes, nyaraló hangulatú területei. Egy ilyen – a lakásuktól tíz perc sétára lévő – kertbe kértek a megrendelők egy tiny house-t a BYRÓ architekti építészeitől. Jan Holub és Tomáš Hanus némi ellentmondást vélt felfedezni az igényben:

épüljön egy új kisház az eredeti, ütött-kopott helyére, de az ne zárja be a kertet, és egyébként is szolgálja minél jobban a szabadban töltött időt.

Igazán nem volt szükség nagy házra, inkább csak afféle menedékre főleg rossz idő esetére, illetve ahol nyáron el lehet tölteni egy-egy éjszakát. Nézzük, hogyan oldották meg a feladatot!

Jan és Tomáš azt gondolta, a legszorosabban úgy kapcsolódhat az épület a kerthez, ha annak egyik hosszanti oldala teljes egészében kinyílik. Így jön létre a veranda parafrázisa, ahol a beltér átmenet nélkül a kertben folytatódik.

Örökké viszont mégsem maradhat nyitva a ház, az építészek pedig tekertek egyet a hagyományos „nyitva-csukva” állapotokon.

Először a homlokzatot takaró fapaneleket kell félrehajtani, utána egy jókora polikarbonát ajtót látnak a tulajok, amit felhajtva feltárul a beltér, egyben az addigi ajtó immár tetőként funkcionál.

Ezzel kialakul egy szabadban lévő, de fedett tér is, és nagyobb lesz a hely, ahová eső esetén behúzódhatnak a lakók. A jókora ajtó forgatását acélkábelek, csigák és ellensúlyok segítik, hogy egy ember is könnyedén nyithassa-zárhassa.

A lakók igényei és a technikai részletek mellett figyelembe vették a környék adottságait is.  A Moldva-folyó közelében lévő „kerti kolóniában” üvegházak, lugasok és számos más kis építmény található, utóbbiak többnyire tárolóként, fészerként szolgálnak.

És bár romantikus szabálytalansággal épültek meg, egymáshoz azért hasonlítanak: jellemzően sötét, szinte ablaktalan építmények.

Noha Byróék kerti pavilonja új, a japán égetéses technikával (shou-sugi-ban) feketére pörzsölték a fát, a szerkezete pedig eredendően is elüt a szabályostól. Ezzel – főleg zárt állapotban – hasonul a környék objektumaihoz.

A belső falak vakoltak, kivéve a hátsó falat, amibe egy beépített könyvespolc és a felső szintre vezető létra található. A fa használatával puhább, finomabb lett a benti tér, a három irányba tájolt ablakoknak köszönhetően odabent folyamatosan változnak a fényviszonyok a nap során, és még zárt állapotban sem érződik szűkösnek a belső tér.

Mindössze 3x5 méteres az alapterület, míg az épület magassága közel öt méter. A teljes terület a felső résszel együtt 20 négyzetméter.

A kisház nem kapcsolódik közművekhez, áramot viszont nyer a tetőn lévő napelekből, amelyek fedezik a világításhoz, és az alapvető fogyasztáshoz szükséges energiát.

És mindezek mellett még egy plusz funkciót is betölt az épület: télen ide lehet szállítani a virágokat, és ha a zárt külső paneleket kinyitják, akkor egyszerű tároló helyett lényegében téli kertként is működik.

(Forrás: BYRÓ architekti, fotók: Alex Shoots Buildings)

tiny house | prága | nagy sztori | byró architekti | csehország

FOLYTASD EZZEL

Budapesti csúcspanoráma exkluzív pezsgőkkel a felhők közelében – Ez a White Raven

Well done

Rendeld meg a Roadster magazin 16. számát!

Itt van a nyár, ami már önmagában remek hír, de azzal tudjuk fokozni a hangulatot, hogy a napokban megjelenik a Roadster magazin legújabb száma is. Mit találunk benne? Ellátogatunk az Azori-szigetekre, Dubajba és megnézzük Isztambul egyik legenergikusabb kerületét, Beyoğlut. Találkozunk a világhírű brit dizájnerrel, Tom Dixonnal, kifaggatjuk az ikonikus fotós, Slim Aarons hagyatékát őrző Getty Images igazgatóját, és Bott Frigyes meghívására Európa legjobb sommelier-jeivel végigkóstoljuk a régió legérdekesebb furmintjait. Elmerülünk a független kiadású zine-ek színes és hangos világába, meglátogatjuk a Tisza Cipő főhadiszállását, megtapintjuk, mit tudnak az ukrán-Kárpátokból érkező kéziszövésű szőnyegek, egy MV Agusta nyergében pedig végigmotorozzuk Szardínia vadregényes hegyeit. Ismét látványos, sok állomásos, 220 oldalas tripet alkottunk, szerintünk érdemes lesz benevezni rá! A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom