Árverésre bocsátja március elején a Christie’s aukciósház Vincent van Gogh La Mousmé című rajzát, amely akár tízmillió dollárért is elkelhet az online aukción.
Egy londoni műkereskedő család adja el az 1888-ban készült, japán ihletésű rajzot, amelyen egy provence-i lány látható. Ez lehet a holland művész aukción elkelt legdrágább rajza, ha a Christie’s szakembereinek becslése beválik. A lányt egyébként Van Gogh nevezte el mousménak, amely japán nyelven fiatal lányt, vagy asszonyt jelent.
A szakemberek szerint ez az egyik legkitűnőbb papírrajza, amelyhez részben nádtollat használt.
Csodálatosan megragadta a fiatal nő vonásait, fejére és a háttérre pettyeket szórva, amelyek mintha táncolnának a papíron, életre keltve azt. A rajzon lévő lány inkább tűnik keleti típusnak mandulavágású szemei miatt, mint a festményen lévő. Van Gogh készített két kisebb rajzot is a festmény nyomán, az egyik a moszkvai Puskin Múzeumban van, a másik a párizsi Orsay Múzeumban, Paul Gauguin jegyzetfüzetébe ragasztva.
Botticelli, Rembrandt és Vermeer is színre lép
Nemrég az egyik legjobb állapotban lévő Botticelli-festményt árverezték el, az árverésen Rembrandt Ábrahám és az angyalok című bibliai témájú festményét is áruba bocsátották, amelyet utoljára 1848-ban Londonban árvereztek el. Szerencsére az európai művészeti élet sem áll le idén, ugyanis tavasszal egy nagy szabású Vermeer-kiállítást terveznek Drezdában, amelynek középpontjában a holland aranykor zsenijének egy közelmúltban restaurált festménye lesz.
És ha már ritka festmények:
(Forrás: MTI, The Art Newspaper; borítókép: Vincent van Gogh önarcképe egy amszterdami kiállításon/Getty Images)
The Art Newspaper | Van Gogh | paul gaugain | Provence | festményEzért vacsoráznak mindig ennyire későn Spanyolországban
Párizs főpolgármestere nagy port kavaró bejelentést tett: szerinte minden orosz részt vehetne az olimpián

Izgalmas, színes és gazdag. Ha három szóval kellene jellemeznünk legújabb, jubileumi kiadásunkat, akkor ezeket a szavakat választanánk. Miért mondjuk ezt? Mert megjártuk Kappadókiát, Valenciát és Kelet-Tirolt. Találkoztunk a háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áronnal, a világ egyik legérdekesebb újságírójával, Malcolm Gladwell-lel, a provokatív, magyar származású fotóssal, Pol Kuruczzal, plusz összehoztunk az eddigi legvidámabb borítónkat, amivel Budapestet ünnepeljük. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!