A NASA az ICON nevű építőipari vállalattal együttműködve egy egészen különleges projektbe vág bele. A céljuk az, hogy a következő két évtizedben emberi lakhatásra alkalmas otthonokat építsenek a holdon.
A legmodernebb technológia, az innováció és a tudósok elszántsága fénysebességgel száguld egy futurisztikus világ irányába.
Fél évszázaddal az Apollo 17 küldetése után a NASA és az ICON egyfajta holdreneszánszt robbanthat ki. Képzeljünk el házakat, amelyek a hold felszínéről emelkednek ki, de nem a földről származó, előre gyártott darabokból rakják össze ezeket, hanem a hold egyenetlen terepét meghatározó kőzetekből és ásványokból készülnek.
Hogyan lehetséges mindez? 3D nyomtatókkal.
A New York Times értesülései szerint az űrügynökség 3D-s nyomtatót akar a holdra küldeni, ami a felszínen talált port és az alatta lévő kőzeteket használná fel. Ha minden a tervek szerint halad, az első ingatlanok már 2040-re elkészülhetnek, ráadásul
ezekben nemcsak az űrhajósok, hanem a hétköznapi emberek is élhetnek majd.
Egyes szakértők megkérdőjelezik ezt az ambiciózus ütemtervet, de a NASA törekvései igen erősek és határokon átnyúló együttműködéseken alapulnak. A tudásmegosztásra pedig hatalmas szükség van a földön kívüli élethez szükséges innovatív megoldások kidolgozásához és megvalósításához.
A NASA egyik központjában tökéletesíthetik a "holdbetont", ami bizonyos értesülések szerint még az extrém forróságnak is ellenáll. Ez az áttörés pedig reményt ad arra, hogy a megvalósításhoz szükséges eszközök ellenállnak majd a rakétaleszállások során keletkező hőnek.
A holdbéli élet azonban túlmutat a puszta falakon.
A NASA már egyetemekkel és magáncégekkel is megkezdte a közös munkát a "holdbarát" bútorok és belső terek kialakítása érdekében. Az Ames Kutatóközpont a Stanford Egyetemmel együttműködve például ásványi anyagokat von ki a szintetikus "holdtalajból", hogy különböző színű csempéket hozzanak létre. A nem is olyan távoli jövőben ezek a földön túli konyhákat és fürdőszobákat díszíthetik.
Az építészeti csodák, amelyek a hold felszínén várhatnak ránk, nemcsak újradefiniálhatják a térről alkotott képünket, hanem merőben átformálhatják gondolatainkat arról, mi az, amit otthonunknak nevezünk.
(Forrás: Architectural Digest, fotók: Getty)
nasa | nagy sztori | hold
Óriási magyar siker: olasz és spanyol borvidékeket is megelőz ez a hazai hely Európa legjobbjainak listáján
Dél-Afrika tárt karokkal várja a magyar utazókat

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!