Házat nyomtatni még ma is különlegesnek számít – pedig egy feltaláló már az 1930-as évek végén is megcsinálta ezt.
Az 1930-as évek végén, az Indiana állambeli Valparaisóban készült az alábbi felvétel, amelyen William Emmett Urschel (1880-1948) bemutatja a „fal építő gépét”:
A gépet elsősorban az különbözteti meg egy mai 3D-nyomtatótól, hogy nem számítógép vezérli, ettől függetlenül az alapötlet teljesen ugyanaz, és a kivitelezés is nagyon hasonló: a pépes, agyagos masszát szalagszelűen kiteríti egy körben, majd a megszilárduló anyagra sorra húzza az újabb és újabb rétegeket. A vályogot egy vibrációs adagolóberendezéssel hordják fel, a műveletben munkások segédkeznek. Egy ilyen gépet lehetett használni vályog vagy döngölt föld fektetésére, cementtel stabilizálva vagy nélküle. Urschel még szabadalmaztatta is a gépet pár évvel később, de feltalálóként
más gépeket is kieszelt, például egy olyat, ami csokival borított vaníliafagyit gyárt. Az általa alapított Urschel Laboratories pedig a mai napig is működik, mezőgazdasági gépeket gyárt.
Akit komolyabban is érdekel minden 3D-nyomtatók ősanyja, akkor itt megnézheti a szabadalmi bejegyzését.
Azóta persze sokkal több mindenre használjuk a 3D-nyomtatást, többek között tiramisut, villamosmegállót, lakásdekorácót vagy épp kerámia burkolatot is nyomtattak már.
(Nyitókép: GettyImages, illusztráció)
3D-nyomtatás | urschel | ház | william e urschel | találmány
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!