Ha a hobbijaim felől érdeklődnek, simán hozzájuk sorolom, hogy gyűjtöm a szép és kedves növényeket. Teraszon, szobában, bárhol tartható zöldeket, amelyek meghálálják a gondoskodást, és sokat adnak nekünk is. Ez eléggé optimista felfogás, mert sokszor nemcsak rajtunk múlik az, hogyan érzik magukat, és a sárguló, lehullott levelek, élősködők, egyéb gondok miatt stresszes is lehet a nevelőszülőség. Válasszunk tudatosan olyan növényeket, amelyekkel könnyű az együttélés!
Kezdő növénytartóknak általában pozsgásokat, kaktuszokat ajánlanak, mondván szépek és igénytelenek, egy kevés gyakorlattal rendelkező embernek is sikerélménye lehet velük. Ezt azonnal cáfolom is, mert ha valaki lelkes, és például három pozsgással vagy kaktusszal indítja a pályafutását, akkor nagyon szeretne gondoskodni, de sokszor ez túltolásba megy át, és az új barátok hónapokon belül kipusztulnak. A gyökerek elrohadnak a túl nedves talaj vagy a pangó víz miatt. Hiába tűrik jól a szárazságot a kaktuszok, hisztisek lehetnek, és nem biztos, hogy meghozzák a kedvünket a továbbiakhoz.
Hányan sóhajottak már nagyokat, miközben a kuka felé vitték az elpusztult tüskést, hogy ők még egy kaktuszt sem tudnak életben tartani... spongyát rá, a most következő szépségekkel talán egyszerűbb lesz.
Pilea
Kedvenc növényvilágunk jóvoltából egy egészen hosszú írást is közöltünk már a pénzlevelű pileáról, vagy latin nevén pilea peperomioidestörténetéről és neveleléséről. Ez a húsos levelű, fénykedvelő szépség nagyon népszerűvé vált, amit egy percig sem bánunk.
A délelőtti napot nagyon szereti, de a nyári forróságtól óvjuk, mert amint az erősebb sugarak a leveleihez érnek, meg is éghet. UV-filter nem ajánlott, viszont fényes, de nem napos helyre való áthelyezés igen. Elég heti egyszer öntözni, de mindig várjuk meg, hogy a földje kiszáradjon, mielőtt újra inni kap. Nyári szezonban félig szárazon is kaphat újra, de télen teljesen porzó földet locsoljunk csak meg. Ne féljünk, meg fogja hálálni, csillogó, viaszos, folyton növekvő és a nap felé nyúló levelekkel. Ritkán virágot is hozhat a tavasz folyamán, ami kedves meglepetés lehet.
Rákvirág
Sokféle mintájú rákvirág, vagyis aglaonema létezik, éppen különleges levelei miatt szeretik sokat. Illetve azért is, mert béketűrő, hálás növény, aki ugyanúgy elvan árnyékosabb, mint a fényesebb helyeken. Ezért sötétebb fekvésű lakásban is ideális körülményeket biztosíthatunk neki. Ha fényes helye van, még kontrasztosabbak lesznek a levél mintái. Egyedül a huzat az ellensége, ezért úgy helyezzük el a lakásban!
Kedveli a meleget és a vizet is, ezért sose hagyjuk, hogy kiszáradjon a földje! Szereti a párát, de ne fújkodjuk, mert barna pöttyök alakulhatnak ki a levelén, inkább állítsuk kavicsokra a cserepét, és azokat nedvesítsük! Gyorsan növekszik és dúsul.
Agglegénypálma
Latin nevén zamioculcas zamiifolia, de találóbb a magyar becézése, ami arra is utalhat, hogy még egy egyedül élő férfi is elbánik vele. Nem véletlen, hogy neonfényes plázákban is óriásira nőnek, annyira könnyű velük az élet. Viszont amilyen kis igénytelenek, annyira mutatósak, és olyan sok örömöt hozhatnak.
Átlagosan olyan húsz fokon érzik jól magukat, a félárnyékot szeretik, és a mérsékelt locsolást. Könnyen kiderül, ha túllocsoljuk, mert levelei kifakulnak és hullani kezdenek. Csak akkor kapjon újra vizet, ha a földjének felső harmada már kiszáradt. Levélnyelei nem véletlenül ilyen vastagok és élettel teliek, ott tárolja a nedvességet. Márciustól indulnak meg az új, kis rakétára emlékeztető hajtások, amelyek élénkzöld színről indulnak, és csak idővel sötétednek be.
Hengeres anyósnyelv
Szintén egy Plante.-anyag született az elbűvölő anyósnyelvről, most viszont a legismertebb verziója helyett a dinótüskékre emlékeztető, hengeres változatát mutatjuk meg. Egyszerűen ránézünk, és jó lesz a kedvünk a duci, kemény, csíkos tüskéktől, ráadásul nem egy hisztérikus fazon, sokat bír, cserébe mindenkinek lesz róla egy kedves szava vagy kérdése, annyira extra a külseje.
A sansevieria cylindrica még a téli fűtési szezont is bírja, a száraz levegő sem árt neki. Szereti a fényt, de árnyékban is jól érzi magát, a vízigénye nagyon alacsony – mindig várjuk meg, míg teljesen kiszárad a földje! Figyeljünk rá, hogy ne legyen poros a levele, mert arra viszont háklis, ezért néha érdemes nedves ronggyal áttörölni a tüskéket.
Törpe banán
Igazi egzotikum, amelyre ugyan érdemes odafigyelni, de nem egy nehezen tartható növény. Gyönyörűek a levelei, tényleg dzsungelhangulatot teremt, ha megadjuk neki, amire szüksége van. Ez pedig a fény, amiből akár az erőset is jól bírja, mi több, a napsugarak is csak cirógatják, nem égetik meg. Elvégre tényleg egy háziasított trópusi növény! Kell neki a tér is, ezért jobb, ha a levelei nem ütköznek akadályba, falba vagy másik növénybe, így tud a legterebélyesebbre növekedni.
Nem szabad túllocsolni, de kedveli a nedvességet, főleg nyáron. A téli szezonban akkor sem sértődik meg, ha kicsit hagyjuk kiszáradni a földjét. A huzatot nem bírja, erre figyeljünk oda! Ha boldog, akkor a nyári időszakban folyamatosan hozza a leveleit, melyek középről indulnak, és egészen gyorsan ki is tekerednek. Megfigyelhetjük, hogy a reggeli órákban könnyezni kezdenek, vagyis a levelek végén vízcseppek jelennek meg. Ne ijedjünk meg, a banánfa életében ezt teljesen normális, ilyenkor elemükben vannak. Körülbelül három év elteltével számíthatunk termésre.
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Unsplash, Ikea.com, Greenerhousenursery.com, Patchplants.com)
nagy sztori | növények | pilea | musa | banánpálma
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!