Ezek a szobanövények minden otthont feldobnak, és a gondozásuk is egyszerű

Ha a hobbijaim felől érdeklődnek, simán hozzájuk sorolom, hogy gyűjtöm a szép és kedves növényeket. Teraszon, szobában, bárhol tartható zöldeket, amelyek meghálálják a gondoskodást, és sokat adnak nekünk is. Ez eléggé optimista felfogás, mert sokszor nemcsak rajtunk múlik az, hogyan érzik magukat, és a sárguló, lehullott levelek, élősködők, egyéb gondok miatt stresszes is lehet a nevelőszülőség. Válasszunk tudatosan olyan növényeket, amelyekkel könnyű az együttélés!

Kezdő növénytartóknak általában pozsgásokat, kaktuszokat ajánlanak, mondván szépek és igénytelenek, egy kevés gyakorlattal rendelkező embernek is sikerélménye lehet velük. Ezt azonnal cáfolom is, mert ha valaki lelkes, és például három pozsgással vagy kaktusszal indítja a pályafutását, akkor nagyon szeretne gondoskodni, de sokszor ez túltolásba megy át, és az új barátok hónapokon belül kipusztulnak. A gyökerek elrohadnak a túl nedves talaj vagy a pangó víz miatt. Hiába tűrik jól a szárazságot a kaktuszok, hisztisek lehetnek, és nem biztos, hogy meghozzák a kedvünket a továbbiakhoz.

Hányan sóhajottak már nagyokat, miközben a kuka felé vitték az elpusztult tüskést, hogy ők még egy kaktuszt sem tudnak életben tartani... spongyát rá, a most következő szépségekkel talán egyszerűbb lesz.

Pilea

Kedvenc növényvilágunk jóvoltából egy egészen hosszú írást is közöltünk már a pénzlevelű pileáról, vagy latin nevén pilea peperomioidestörténetéről és neveleléséről. Ez a húsos levelű, fénykedvelő szépség nagyon népszerűvé vált, amit egy percig sem bánunk.

A délelőtti napot nagyon szereti, de a nyári forróságtól óvjuk, mert amint az erősebb sugarak a leveleihez érnek, meg is éghet. UV-filter nem ajánlott, viszont fényes, de nem napos helyre való áthelyezés igen. Elég heti egyszer öntözni, de mindig várjuk meg, hogy a földje kiszáradjon, mielőtt újra inni kap. Nyári szezonban félig szárazon is kaphat újra, de télen teljesen porzó földet locsoljunk csak meg. Ne féljünk, meg fogja hálálni, csillogó, viaszos, folyton növekvő és a nap felé nyúló levelekkel. Ritkán virágot is hozhat a tavasz folyamán, ami kedves meglepetés lehet.

Rákvirág

Sokféle mintájú rákvirág, vagyis aglaonema létezik, éppen különleges levelei miatt szeretik sokat. Illetve azért is, mert béketűrő, hálás növény, aki ugyanúgy elvan árnyékosabb, mint a fényesebb helyeken. Ezért sötétebb fekvésű lakásban is ideális körülményeket biztosíthatunk neki. Ha fényes helye van, még kontrasztosabbak lesznek a levél mintái. Egyedül a huzat az ellensége, ezért úgy helyezzük el a lakásban!

Kedveli a meleget és a vizet is, ezért sose hagyjuk, hogy kiszáradjon a földje! Szereti a párát, de ne fújkodjuk, mert barna pöttyök alakulhatnak ki a levelén, inkább állítsuk kavicsokra a cserepét, és azokat nedvesítsük! Gyorsan növekszik és dúsul.

Agglegénypálma

Latin nevén zamioculcas zamiifolia, de találóbb a magyar becézése, ami arra is utalhat, hogy még egy egyedül élő férfi is elbánik vele. Nem véletlen, hogy neonfényes plázákban is óriásira nőnek, annyira könnyű velük az élet. Viszont amilyen kis igénytelenek, annyira mutatósak, és olyan sok örömöt hozhatnak.

Átlagosan olyan húsz fokon érzik jól magukat, a félárnyékot szeretik, és a mérsékelt locsolást. Könnyen kiderül, ha túllocsoljuk, mert levelei kifakulnak és hullani kezdenek. Csak akkor kapjon újra vizet, ha a földjének felső harmada már kiszáradt. Levélnyelei nem véletlenül ilyen vastagok és élettel teliek, ott tárolja a nedvességet. Márciustól indulnak meg az új, kis rakétára emlékeztető hajtások, amelyek élénkzöld színről indulnak, és csak idővel sötétednek be.

Hengeres anyósnyelv

Szintén egy Plante.-anyag született az elbűvölő anyósnyelvről, most viszont a legismertebb verziója helyett a dinótüskékre emlékeztető, hengeres változatát mutatjuk meg. Egyszerűen ránézünk, és jó lesz a kedvünk a duci, kemény, csíkos tüskéktől, ráadásul nem egy hisztérikus fazon, sokat bír, cserébe mindenkinek lesz róla egy kedves szava vagy kérdése, annyira extra a külseje.

A sansevieria cylindrica még a téli fűtési szezont is bírja, a száraz levegő sem árt neki. Szereti a fényt, de árnyékban is jól érzi magát, a vízigénye nagyon alacsony – mindig várjuk meg, míg teljesen kiszárad a földje! Figyeljünk rá, hogy ne legyen poros a levele, mert arra viszont háklis, ezért néha érdemes nedves ronggyal áttörölni a tüskéket.

Törpe banán

Igazi egzotikum, amelyre ugyan érdemes odafigyelni, de nem egy nehezen tartható növény. Gyönyörűek a levelei, tényleg dzsungelhangulatot teremt, ha megadjuk neki, amire szüksége van. Ez pedig a fény, amiből akár az erőset is jól bírja, mi több, a napsugarak is csak cirógatják, nem égetik meg. Elvégre tényleg egy háziasított trópusi növény! Kell neki a tér is, ezért jobb, ha a levelei nem ütköznek akadályba, falba vagy másik növénybe, így tud a legterebélyesebbre növekedni.

Nem szabad túllocsolni, de kedveli a nedvességet, főleg nyáron. A téli szezonban akkor sem sértődik meg, ha kicsit hagyjuk kiszáradni a földjét. A huzatot nem bírja, erre figyeljünk oda! Ha boldog, akkor a nyári időszakban folyamatosan hozza a leveleit, melyek középről indulnak, és egészen gyorsan ki is tekerednek. Megfigyelhetjük, hogy a reggeli órákban könnyezni kezdenek, vagyis a levelek végén vízcseppek jelennek meg. Ne ijedjünk meg, a banánfa életében ezt teljesen normális, ilyenkor elemükben vannak. Körülbelül három év elteltével számíthatunk termésre.

Ez is érdekelhet:
Ezzel a kütyüvel és appal minden növényed boldog és jól táplált maradhat

Ha ez a közösségi finanszírozású kampány megvalósul, többet nem kell a szobanövények miatt aggódni, mert egyszerűen "szólnak" majd, ha valami gondjuk van.

(Fotók: Unsplash, Ikea.com, Greenerhousenursery.com, Patchplants.com)

nagy sztori | növények | növénygondozás | banánpálma | szobanövény | növény

FOLYTASD EZZEL

Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban

Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Rendeld meg a Roadster magazin 19. számát!

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Nagyvárosi kalandor a Volvótól
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom