Idén a Kansai International Airport (KIX) nyerte a Skytrax díját a Best Airport for Baggage Delivery (A legjobb repülőtér csomagkezelésben) kategóriában. Nehéz lett volna másnak nyernie, mert Japánban szinte felfoghatatlan eredményt értek el.
A Kansai International nem egyszerűen jól bánik a csomagokkal, de egyetlen egy darab sem tűnt el, nemhogy tavaly, de a fennállása 30 évében sem! Az oszakai repülőteret 1994. szeptember 4-én adták át, és évente mintegy 20-30 millió utas fordul meg rajta, 2025-re 37 milliót becsülnek. Ki sem merjük számolni, ez hány csomagot jelent „történelmileg”.
„A rekord, miszerint nem veszett el egyetlen csomag sem a repülőtér nyitása óta, a mindennapi erőfeszítéseink és az odaadó munkák gyümölcse, amelyhez mindannyian hozzájárulunk, beleértve a légitársaságokat és csomagkezelő cégeket is ” – reagált japános szerénységgel egy közleményben a repülőtér.
A csomagok útját többszörösen ellenőrzik, és mindössze 15 percbe telik, míg a repülőről eljutnak a futószalagra – írja a Quartz.
Japánban egyébként is külön műfaj a talált tárgyak visszajuttatása, ez a hatékonyság pedig egy külön erre szakosodott intézménynek köszönhető. 2019-ben rekord összegű, 34 millió dollár értékű talált tárgy gyűlt össze Japánban (több mint négymillió darab), amiből közel 25 millió dollárnyi visszajutott a tulajdonosához. Az elhagyott dolgok nagyobbik része tehát visszakerül a helyére – ami nem, az is sokszor csak azért, mert nem lenne sok értelme.
A mobilok 90, a pénztárcák 70 százaléka visszakerül a gazdájához, sokszor még aznap, amikor elhagyták.
Ezenkívül Japánban is gyakran hagynak el jogosítványt, különféle igazolványokat, bankkártyát, pontgyűjtő kártyákat. Az esernyőknek viszont csak az egy százaléka kerül vissza a tulajhoz: bárhol kapni fillérekért, ezért nem is különösebben strapálják magukat az emberek, hogy visszaszerezzék.
A siker titka a rendőrséghez tartozó Koban intézmény, amely többé-kevésbé polgárőri feladatokat lát el: őriz egy adott zónát, vigyáz a részegekre, feljegyzi a járókelők panaszait, eljár a közúti baleseteknél, és persze összegyűjti és jegyzőkönyvbe veszi az elhagyott tárgyakat.
Több mint ezer éve törvény van a talált tárgyak visszaszolgáltatására, amire más kisiskoláskorban tanítják a gyerekeket a suliban. Sokszor látni, hogy gyerekek a szüleikkel együtt visznek talált tárgyat a Kobanba, akkor is, ha az csak száz jen értékű.
Sokan pedig a Koban révén kerülnek kapcsolatba először a rendőrséggel, vagyis pozitív kontextusban, ami segítheti a jobb viszonyulást a hatóságokhoz.
Innen nézve tehát nem meglepő a Kansai kategóriagyőzelme, ugyanakkor a Skytrax számos szempont szerint díjaz, és van „összetett” is, amelynek győztesét nem Japánban, és nem is a Távol-Keleten kell keresni.
(Forrás: Skytrax World Airport Awards, fotó: GettyImages)
japán | kansai international airport | repülőtér | repülő | oszaka
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!