Viktoriánus korabeli erődítmények tarkítják a szélfútta partokat, a zöld növényzet bunkereket és alagutakat takar. Ez a 2100 lakosú, Csatorna-szigetekhez tartozó Alderney, ahol az utcák csendesek, a pubokban pezseg az élet, és nincsenek közlekedési lámpák. Az utcasarkok azonban sokkal sötétebb időkről mesélnek.
A Csatorna-szigetek az egyetlen brit terület volt, amelyet a németek megszálltak a második világháború alatt. Egyedül Alderney lakosságát evakuálta a brit kormány, ennek nyomán pedig 1940-ben német csapatok költöztek a szigetre, és Hitler parancsát követve bevehetetlen erőddé alakították át azt.
Több ezer, Oroszországból, Spanyolországból, Franciaországból, Lengyelországból és Algériából származó rab több száz bunkert, ágyúállást, falat és egy alagútkomplexumot épített fel a szigeten. Ezeknek a tragikus eseményeknek az emlékét őrzi a Occupation Trail (Megszállás-útvonal), ahol a világháborúhoz kapcsolódó helyszínek tárulnak fel.
Ezek közé tartozik a négy munkatábor: Helgoland, Borkum, Norderney és Sylt, ahol az évtizedekkel ezelőtti hivatalos becslések szerint körülbelül négyszáz ember halt meg.
A táborok helyszínein ugyanakkor nem mindenhol maradt nyoma a háborús történelemnek. Syltnek tíz barakkja volt, amelyekben körülbelül ezer európai és oroszor foglyot tartottak fogva. A Syltről a parancsnoki villához vezető alagút ugyanakkor még ma is létezik. Egy másik tábor helyén ma egy házakkal teli utca áll, a bejárat oszlopai beleolvadnak az utcaképbe. Egy harmadikből kemping lett, a negyediken pedig út fut keresztül, egy tejgazdaság mellett.
Alderneyben évente két megemlékezést tartanak, egyet májusban a háború hivatalos befejezésének emlékére, egyet pedig december 15-én, a szigetlakók felszabadulás utáni visszatérésének évfordulóján. Az áldozatok fő emlékműve a sziget közepén található, és az 1960-as években állíttatta az egyik lakos, Sally Bohan családja. A szigetet ugyanakkor máig viták övezik annak kapcsán, hogy hogyan lehet emlékezni a náci atrocitásokra, és tudatosan élni azokon a helyeken, ahol a gaztettek történtek.
(Forrás: New York Times, képek: Getty Images)
Csatorna-szigetek | második világháború | munkatábor | nácik | Nagy-Britannia
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!