Viktoriánus korabeli erődítmények tarkítják a szélfútta partokat, a zöld növényzet bunkereket és alagutakat takar. Ez a 2100 lakosú, Csatorna-szigetekhez tartozó Alderney, ahol az utcák csendesek, a pubokban pezseg az élet, és nincsenek közlekedési lámpák. Az utcasarkok azonban sokkal sötétebb időkről mesélnek.
A Csatorna-szigetek az egyetlen brit terület volt, amelyet a németek megszálltak a második világháború alatt. Egyedül Alderney lakosságát evakuálta a brit kormány, ennek nyomán pedig 1940-ben német csapatok költöztek a szigetre, és Hitler parancsát követve bevehetetlen erőddé alakították át azt.
Több ezer, Oroszországból, Spanyolországból, Franciaországból, Lengyelországból és Algériából származó rab több száz bunkert, ágyúállást, falat és egy alagútkomplexumot épített fel a szigeten. Ezeknek a tragikus eseményeknek az emlékét őrzi a Occupation Trail (Megszállás-útvonal), ahol a világháborúhoz kapcsolódó helyszínek tárulnak fel.
Ezek közé tartozik a négy munkatábor: Helgoland, Borkum, Norderney és Sylt, ahol az évtizedekkel ezelőtti hivatalos becslések szerint körülbelül négyszáz ember halt meg.
A táborok helyszínein ugyanakkor nem mindenhol maradt nyoma a háborús történelemnek. Syltnek tíz barakkja volt, amelyekben körülbelül ezer európai és orosz foglyot tartottak fogva. A Syltről a parancsnoki villához vezető alagút ugyanakkor még ma is létezik. Egy másik tábor helyén ma egy házakkal teli utca áll, a bejárat oszlopai beleolvadnak az utcaképbe. Egy harmadikból kemping lett, a negyediken pedig út fut keresztül, egy tejgazdaság mellett.
Alderneyben évente két megemlékezést tartanak, egyet májusban a háború hivatalos befejezésének emlékére, egyet pedig december 15-én, a szigetlakók felszabadulás utáni visszatérésének évfordulóján. Az áldozatok fő emlékműve a sziget közepén található, és az 1960-as években állíttatta az egyik lakos, Sally Bohan családja. A szigetet ugyanakkor máig viták övezik annak kapcsán, hogy hogyan lehet emlékezni a náci atrocitásokra, és tudatosan élni azokon a helyeken, ahol a gaztettek történtek.
(Forrás: New York Times, képek: Getty Images)
történet | munkatábor | Csatorna-szigetek | utazás | Alderney
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!