Bár Európa nagy részén, így Magyarországon is az utóbbi évtizedekben az alkoholfogyasztás fokozatos csökkenése figyelhető meg, továbbra is a kontinens legtöbb alkoholt fogyasztó nemzetei közé tartozunk.
A legfrissebb adatok szerint Európa-szerte általános csökkenés tapasztalható az alkoholfogyasztás terén. 1980-ban az uniós tagállamokban az egy főre jutó éves alkoholfogyasztás még 12.7 liter volt, ami 2020-ra 9.8 literre csökkent – ez 23 százalékos visszaesésnek felel meg. A csökkenés főként az 1980 és 2000 közötti időszakban volt nagy volumenű, amikor is az átlagos fogyasztás 12.7 literről 10.5 literre mérséklődött. Az elmúlt évtizedben az EU-ban
az egy főre jutó alkoholfogyasztás mindössze átlagosan fél literrel csökkent.
Magyarországon a visszaesés ennél kisebb mértékű volt. 2010-ben még átlagosan fejenként 10.8 litert fogyasztott a lakosság, addig 2020-ra ez az érték 10.4 literre csökkent.
Ezzel hazánk a 12. helyen áll a legtöbb alkoholt fogyasztók rangsorában, ami még mindig viszonylag magas helyezésnek számít.
Az alkoholfogyasztás szintje azonban Európa-szerte jelentős eltéréseket mutat. 2020-ban a legalacsonyabb fogyasztási értéket Törökországban mérték, ahol egy főre vetítve mindössze 1.2 liter alkohol fogyott. Ezzel szemben Lettországban a legmagasabb ez a mutató: a fejenként 12.1 literre becsült mennyiségű alkohol csúszik le. Litvánia és Csehország is magas értékekkel rendelkezik.
Az adatok azt mutatják, hogy az uniós tagállamok többségében a férfiak nagyobb mértékben fogyasztanak alkoholt, mint a nők, és gyakoribbak az úgynevezett alkalmi nagyivások is. 2019-ben a férfiak 26.6 százaléka számolt be arról, hogy legalább havonta egyszer nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztott, míg a nők esetében ez az arány 11.4 százalék volt.
Különösen magasak ezek az arányok Romániában,
ahol a férfiak több mint fele (55.2 százalék) havonta legalább egy alkalommal jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztott.
A WHO szakértői hangsúlyozzák, hogy az alkoholfogyasztás csökkentése elengedhetetlen az egészségügyi kockázatok mérsékléséhez. Dr. Carina Ferreira-Borges, a WHO európai regionális irodájának vezetője szerint
nincs olyan hogy "biztonságos" alkoholfogyasztási szint,
hiszen az egészségre gyakorolt negatív hatások már az első csepptől kezdve megjelennek. Minél több alkoholt fogyaszt valaki, annál nagyobb a kockázat a különböző betegségek, például májbetegségek, szív- és érrendszeri problémák kialakulására.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
alkoholfogyasztás | magyarok | alkohol | Európa | statisztika
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!