Bár Európa nagy részén, így Magyarországon is az utóbbi évtizedekben az alkoholfogyasztás fokozatos csökkenése figyelhető meg, továbbra is a kontinens legtöbb alkoholt fogyasztó nemzetei közé tartozunk.
A legfrissebb adatok szerint Európa-szerte általános csökkenés tapasztalható az alkoholfogyasztás terén. 1980-ban az uniós tagállamokban az egy főre jutó éves alkoholfogyasztás még 12.7 liter volt, ami 2020-ra 9.8 literre csökkent – ez 23 százalékos visszaesésnek felel meg. A csökkenés főként az 1980 és 2000 közötti időszakban volt nagy volumenű, amikor is az átlagos fogyasztás 12.7 literről 10.5 literre mérséklődött. Az elmúlt évtizedben az EU-ban
az egy főre jutó alkoholfogyasztás mindössze átlagosan fél literrel csökkent.
Magyarországon a visszaesés ennél kisebb mértékű volt. 2010-ben még átlagosan fejenként 10.8 litert fogyasztott a lakosság, addig 2020-ra ez az érték 10.4 literre csökkent.
Ezzel hazánk a 12. helyen áll a legtöbb alkoholt fogyasztók rangsorában, ami még mindig viszonylag magas helyezésnek számít.
Az alkoholfogyasztás szintje azonban Európa-szerte jelentős eltéréseket mutat. 2020-ban a legalacsonyabb fogyasztási értéket Törökországban mérték, ahol egy főre vetítve mindössze 1.2 liter alkohol fogyott. Ezzel szemben Lettországban a legmagasabb ez a mutató: a fejenként 12.1 literre becsült mennyiségű alkohol csúszik le. Litvánia és Csehország is magas értékekkel rendelkezik.
Az adatok azt mutatják, hogy az uniós tagállamok többségében a férfiak nagyobb mértékben fogyasztanak alkoholt, mint a nők, és gyakoribbak az úgynevezett alkalmi nagyivások is. 2019-ben a férfiak 26.6 százaléka számolt be arról, hogy legalább havonta egyszer nagyobb mennyiségű alkoholt fogyasztott, míg a nők esetében ez az arány 11.4 százalék volt.
Különösen magasak ezek az arányok Romániában,
ahol a férfiak több mint fele (55.2 százalék) havonta legalább egy alkalommal jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztott.
A WHO szakértői hangsúlyozzák, hogy az alkoholfogyasztás csökkentése elengedhetetlen az egészségügyi kockázatok mérsékléséhez. Dr. Carina Ferreira-Borges, a WHO európai regionális irodájának vezetője szerint
nincs olyan hogy "biztonságos" alkoholfogyasztási szint,
hiszen az egészségre gyakorolt negatív hatások már az első csepptől kezdve megjelennek. Minél több alkoholt fogyaszt valaki, annál nagyobb a kockázat a különböző betegségek, például májbetegségek, szív- és érrendszeri problémák kialakulására.
(Forrás: Euronews, fotók: Getty)
statisztika | magyarok | Európa | alkoholfogyasztás | alkohol
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!