280 millió éves elveszett világ nyomaira bukkantak az olasz Alpokban

Túrázás közben felfedezett különleges lelet hozta lázba a paleontológusokat és a letűnt világ szerelmeseit. Egy kiránduló pár ugyanis egy egészen elképesztő, 280 millió éves ökoszisztéma maradványaira bukkant az olasz Alpok magaslataiban. Az ősi nyomok és kövületek nemcsak a múlt rejtélyeit tárják fel, de éghajlatváltozás következményeire is figyelmeztetnek.

Claudia Steffensen és férje 2023-ban a lombardiai Valtellina Orobie-hegységben kirándultak, amikor egy sziklán különös mintázatokat vettek észre. A furcsa formákat közelebbről is szemügyre vették és megállapították, hogy valójában megkövesedett állatnyomokról van szó, melyeket egy ősi hüllő hagyhatott hátra.

A képeket paleontológusokhoz juttatták el, akik további kutatásokat végeztek. Az elemzések több száz hasonló fosszíliát tártak fel:

ősi hüllők, kétéltűek és rovarok lábnyomait, valamint növényi maradványok – magvak, levelek és szárak – lenyomatait.

Emellett az esőcseppek és hullámok által hagyott nyomok is kirajzolódtak egy őskori tó partján.

Úgy tudni, a különleges fosszíliák az úgynevezett perm korszakból származnak, amely 299 és 252 millió évvel ezelőttre tehető. A korszak egy nagy volumenű globális felmelegedéssel és tömeges kihalással zárult, ami a földi fajok kilencven százalékának eltűnését okozta.

A leletek magashegyi környezetben, több mint háromezer méteres tengerszint feletti magasságban kerültek elő. Az ősi világ felfedezése azonban nem lett volna lehetséges a globális felmelegedés hatásai nélkül. Az évezredeken át hó és jég alatt rejtőző fosszíliák csak az Alpok gleccsereinek drasztikus olvadása miatt kerültek a felszínre.

Doriano Codega, a Valtellina Orobie-hegység Nemzeti Park elnöke szerint a felfedezés egyúttal figyelmeztetés is.

„Az éghajlatváltozás megnyitotta a kaput a múlt egy szelete előtt, de egyben emlékeztet arra is, milyen súlyos következményei vannak a globális felmelegedésnek” - hangsúlyozta.

(Forrás: Daily Mail, fotók: Getty, illusztráció)

alpok | klímaváltozás | fosszília | lelet | éghajlatváltozás

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram