Bár az amerikai csapvíz minőségét általában véve jónak tartják, és a CDC oldala szerint az egyik legbiztonságosabb a világon, a szövetségi földtani intézet (US Geological Survey) új vizsgálata szerint akadnak eddig fel nem tárt problémák.
Az intézet 2016 és 2021 között gyűjtött mintákat többségében lakóingatlanokból, illetve néhány iskolából városi és vidéki térségekben, de a kutatás kiterjedt a természetvédelmi területek vízforrásaira is, valamint ipari területekre és hulladéktárolók környékére.
A csapvizek mintegy 45 százalékában találtak legalább egyet az úgynevezett örök mérgező anyagokból, vagyis perflour-alkilokból (PFA), amelyeket mesterségesen állítanak elő a legkülönfélébb ipari célokra. Mintegy ötezerféle vegyület tartozik ide.
A PFA mennyisége régiónként és településméret szerint eltérő:
a csapvizek szennyezettsége leginkább a városokban jellemző, különösen az ország északkeleti tengerparti részén, a Nagy-tavak vidékén, valamint az ország központi síkvidékének nagyvárosaiban és Kalifornia egyes részein.
Ugyanakkor az ország vidéki térségeiben nem találtak PFA-anyagokat a csapvizekben.
A kutatás első alkalommal tett kísérletet arra, hogy az egész országra kiterjedően vizsgálja az ivóvíz-hálózatból nyerhető, fogyasztásra szánt vizet. A szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség (US Environmental Protection Agency) márciusban tett javaslatot arra, hogy a kormány országos szabályokat vezessen be hat PFA-anyag megengedett mennyiségére az ivóvízben. A tervezet olyan anyagokra vonatkozik, amik felhalmozódnak az emberi szervezetben, és a természetbe kerülve nem bomlanak le.
A PFA-k lehetséges káros egészségügyi következményei között említik, hogy daganatos és egyéb betegségekhez vezethetnek, valamint az újszülöttek egészségére is negatív hatással lehetnek.
Eközben a világ több részén, így Franciaországban is a vízhiány okoz rendszeresen problémákat, melyekre különböző innovációkkal keresik a megoldást.
(Forrás: MTI, CDC, képek: Unsplash)
vegyület | csapvíz | egyesült államok | PFAS | PFA
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!