Az olasz Alpokban, a Hochjochferner-gleccser csúcsán található Olafur Eliasson legújabb alkotása, az Our Glacial Perspectives nevű installáció, amely azt a küldetést kapta, hogy a globális felmelegedést az absztrakt koncepciók Akropoliszáról leemelje a kézzelfoghatóság és azonnaliság világába.
Az installáció egy armilláris gömb túlméretezett, bejárható másának tekinthető. Ez ugye egy körgyűrűkből álló csillagászati eszköz, amelyet főként az ókorban és a középkorban használtak, és gyakran emlegették az égbolt modelljeként.
A sárgaréz gyűrűk az éggömb legfőbb köreinek – ekvátor, ekliptika, meridián, horizont, térítő- és sarkkörök stb. – feleltek meg, a szerkezet központjában egy gömb foglalt helyet, amely eleinte a Földet, majd később, a heliocentrikus világ beköszöntésekor a Napot demonstrálta. Segítségével a központi bolygó körüli csillagok mozgását is figyelhették, illetve modellezhették, majd a középkor elején eltűnt Európából, és csak később, az arabok közvetítésével jelent meg ismét az öreg kontinens tudományos életében. Idővel egyre tökéletesebb modelleket alkottak, és
a reneszánsz korban az armilláris gömbök már a bölcsesség, a tudás és a hatalom szimbólumai voltak.
De térjünk vissza az installációhoz, amelynek a gyűrűi már acélból készültek, továbbá kék színű üveglapok teszik a szerkezetet még modernebbé és látványosabbá. Akárcsak a klasszikus armilláris gömb esetében, a gyűrűk révén itt is megjelölhető a horizont vonala a különböző kardinális irányokkal együtt, és nyomon követhető a Nap mozgása.
Sebastian Behmann, a Studio Olafur Eliasson tervezési részlegének vezetője szerint az installáció helyszínének kiválasztása kulcsfontosságú volt, ugyanis a látogatók kapcsolatba léphetnek egy olyan gleccserrel, amelyet közvetlenül fenyeget a klímaváltozás, az elmúlás veszélye.
„Nagyon sok bizonyítékunk van arra, hogy a közvetlen tapasztalatok hatékonyabban meggyőznek minket a klímaváltozás valóságáról, mintha csak olvasnánk róla.”
A valóság ugyanis az, hogy 1850 óta az alpesi gleccserek elveszítették felületük 40 százalékát és térfogatuk mintegy felét, csökkentve a napfény visszaverődésének a képességét, ezáltal pedig tovább gyorsítva a globális felmelegedést. Ennek eredményeként az elmúlt évszázadban 2 Celsius-fokkal emelkedett a hőmérséklet az Alpokban, miközben a globális hőmérséklet csupán eggyel nőtt.
Kilenc fémív övezi azt a 410 méteres utat, amely a gleccser gerincén át vezet a lelátóig – ezek a Föld öt jégkorszakát képviselik, míg a négy fekete az ezek közötti átmeneti időszakokat.
Az installáció fő célja az, hogy minden látogatónak lehetőséget adjon arra, hogy a bolygó, illetve a világegyetem kontextusában mérlegelje saját és az emberiség cselekedeteit, és tegyen az élhetőbb, fenntarthatóbb jövőért. Sebastian Behmann szerint ugyanis
„az installáció egyfajta erősítőként szolgál a világban lezajló folyamatok megtapasztalásához, és lehetőséget ad nekünk a mély elmélkedésre.”
Ez is érdekelhet:
(Forrás: Dezeen)
Sebastian Behmann | Studio Olafur Eliasson | gleccser | installáció
Hét dolog, amit ki kell próbálnod a legszebb horvát nemzeti parkban
Nagyvárosi kalandor a Volvótól

Hawaiitól Tanzániáig, az egyik legjobb magyar sommeliertől a belga csúcsdizájnerig, az új Rolls-Royce-tól Horvátország titkos gyöngyszemeiig, a Roadster magazin új lapszáma ismét a világ izgalmas, kreatív és hedonistán lüktető ŕétegeibe viszi el olvasóit. Elmegyünk a bécsi három Michelin-csillagos Amadorba, ahol találkozunk Bencze Ádám sommeiler-vel, beszélgetünk Havancsák Terézzel, aki a közelmúltban kezdett el dolgozni az amerikai outerwear brand AETHERnél, Portugáliában kipróbáljuk, milyen a tengerparton száguldozni az új Ferrarival – egész kellemes –, a kortárs irodalom kedvelőinek pedig egy olyan Roadsternek írt Parti Nagy Lajos írással jelentkezünk, ami szerintünk a legjobbjai közé tartozik. Az aktuális számban lesz egy 20 oldalas mellékletünk is, amelynek főszereplője a még mindig rengeteg újdonságot rejtő Horvátország. Ezen kívül is sok színes történetünk van még, úgyhogy ezúttal is érdemes elmerülni a Roadster gazdag és kalandokkal teli világában!
Megnézem, mert érdekel!