Es Devlin londoni művész kollázsképeket és installációkat készített a nyári Art Baselre kiállításra a BMW számára, amelynek mérnökeivel beszélgetett is a hidrogén autóiparban betöltött szerepéről.
A hidrogén mint fenntartható energia- és mozgásforrás volt a központi témája a BMW idei bázeli Art Basel programjának. A német prémium autómárka – amely húsz éve az Art Basel partnere – Es Devlin londoni művészt megbízta multimédiás alkotások készítésével, amelyeket júniusban be is mutattak.
Devlin négy alkotást bemutató standot kreált a művészeti vásár 1.1-es csarnokában: Surfacing (2024), Surfacing II (2024), Mask (2018) és Mask in Motion (2018). De kezdetnek a szokatlan kettős egy sor mobil hanginstallációt is bemutatott a BMW iX5 Hydrogen típusának kísérleti flottáján belül, amelyeket Devlin kollázsképeinek nyomatai borítottak be. Az autó utasai meghallgathatták a művész beszélgetését a BMW mérnökeivel a hidrogénben rejlő lehetőségekről.
„Az Es Devlin által az Art Basel számára készített innovációs és mobilitási munkák lenyűgöző példát mutatnak arra, ahogyan a technológia inspirálhatja a művészetet” – mondta Michael Rath, a BMW hidrogén osztályának vezetője.
Es Devlint ugyancsak lenyűgözik, ahogyan „összefonódunk a technológiával”, ugyanis „a BMW őszintén szeretné elősegíteni a különböző elmék valódi találkozását, és pontosan ez vonzott engem ebben az együttműködésben, amelyről már 2017 óta beszélünk.” Ez idő alatt arra vártak, hogy a két fél által vizsgált terültek valódi átfedésbe kerüljenek, és „ez most érkezett el” – mondta Devlin a Wallpapernek.
A hangot, zenét és fényt is alkalmazó munkáihoz Devlint a BMW mérnökeinél eltöltött idő és az a munka inspirálta, amivel a hidrogént az elektromos járműveik elsődleges energiaforrásává tennék.
„Az Art Basel standjánál látott munka nagyon személyes, visszanyúlik az első emlékemig, amely a vízen áthatoló fénysáv volt – jegyezte meg Devlin. – Az együttműködés tovább vitt a művészi utazásomon, és kapcsolatot teremtett köztem és a mérnökök közt.”
„A hidrogén a legnagyobb mennyiségben előforduló atom az univerzumban – magyarázta a művész, aki tanulmányozta a hidrogén-üzemanyagcellás hajtást. Ez a technológia teszi lehetővé az autó számára, hogy menet közben az oxigén összekapcsolja a hidrogénnel, ezzel energiát hozzon létre. – Ugyanakkor amit még előállítasz az energia mellett, az a víz. Szédítő belegondolni, hogy a kipufogócsőből tiszta víz jön ki!”
Sokoldalú energiaforrásként a hidrogén a jövőben kulcsszerepet játszhat az energetikai átállásban, így a klímavédelemben – vélik a művészetet hosszú ideje felkaroló müncheni gyárban. A BMW iX5 Hydrogen pedig amellett, hogy mentes a helyi károsanyag-kibocsátástól, jottányit sem enged a márkára jellemző vezetési élvezetből.
(Forrás: Wallpaper, BMW , fotók: BMW)
hidrogén-hajtás | kiállítás | es devlin | bmw | art basel
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!