Nyolcvan évig autókereskedés volt, nemrég közösségi térként született újjá

Lille belvárosában 1938-ban nyitott meg a Garage Peugeot, ami pontosan az volt, aminek hangzik: egy márkakereskedés. Nemrég átalakították, és az autós infrastruktúra helyére közösségi tér került, de a névből és az eredeti szellemiségből is maradt valami.

1938-ban nyílt meg Lille belvárosában, a nyüzsgő Carnot úton a Garage Peugeot nevű autókereskedés egy négyemeletes épületben. Az akkori homlokzatot meghatározták a szinteket kiemelő aluminium sávok, valamint a rácsszerkezetből adódó függőleges tagolás. Többek között ezt a jellegzetességét is megőrizte az épület – csak most bézs színű, újragyártott kőburkolat alkotja a vízszintes sávokat –, miután a közelmúltban több mint 80 év után teljesen megújult.

Az átalakítást a Coldefy építésziroda végezte, a projektcsapat egyik vezetője a magyar származású Zoltan Neville volt.

És mivé alakult az egykori kereskedés? Közösségi térré – benne co-working irodákkal, fotós műteremmel, bicikliparkolóval, boltokkal, bárral és étteremmel –, ami számtalan módon utal az épület múltjára. Először is GARAGE-nak hívják, megőrizték az eredeti tervek szellemiségét, de szinkronba hozták azt a mai igényekkel, és könnyen alakíthatóra tervezték a tereket.

Megőrizték az eredeti struktúrát (a nyersbeton oszlopokat vagy az alagsorba vezető rámpát), láthatónak hagyták a gépészetet, a kábeleket és csatornákat, és korlátozták a fix válaszfalak számát.

Visszautal az indusztriális múltra az anyaghasználat is: a látszóbeton kinézetű padlógyanta, a fa bútorok, meg az említett homlokzati kőburkolat. A szerkezet láthatóvá tételét segíti még a látványos, 30 méter hosszú és nyolc méter magas üvegfal a bejáratnál, ami szinte beszippantja a Carnot-n sétálókat.

Az eredeti raszterhez igazodó antracitszínű acélburkolat felidézi a klasszikus műhelyhomlokzatokat, ugyanakkor meghatározó az átláthatóság, ami vérbeli kortárs elem. Igazság szerint a kereskedés már jóval a mostani átalakítás előtt veszített a jelentőségéből: 1990-ben a harmadiktól az ötödik emeletig irodákat alakítottak ki, a másodikon parkolókat, az első emelet és a földszint egy-egy részében boltokat nyitottak – a Peugeot-kereskedés és a műhely maradék területre szorult vissza.

A mostani átalakítás viszont ennél is radikálisabb lett, elvégre a komplett belső teret újragondolták, a homloktatot egy nagy szakaszon megnyitották, hogy csalogatóbb legyen, miközben az egész munkának összhangban kellett lennie az út egészének átalakításával.

Külön attrakció a hét méter magas, harmonika üvegajtó, ami 12 méter szélesen nyitható. A gépház fizikailag is érzékelhetővé válik, a megérkezés pedig élménnyé, amitől tervezők azt remélik, Lille egyik landmark épületét hozták így létre.

Nem volt könnyű kivitelezni ezt a szokatlan, monumentális üvegajtót: a motorizált szerkezet mozgatása összetett feladat, amelyet a mennyezeti sínek hálózata irányít. Az üvegajtók súlya nyitott helyzetben akár tíz tonna is lehet, és az egész szerkezetet a meglévő épületszerkezethez méretezték, és arra függesztették fel.

GARAGE, Lille

Kivitelezés: 2017 – 2021
Nettó terület: 3066 m²
Költségvetés: 4,2 millió euró
Megrendelő: SAS Garage

Tervezők: Coldefy (építészet), Tétris (tértervezés)
A projektcsapat: Thomas Coldefy, Isabel Van Haute, Zoltan Neville, Simon Ducreu, Apameh Seyed, Jerica Puterle, Sahar Safieddine

Lille-be egyébként is megéri elutazni, mert tartalmas városnézésre kínál lehetőséget, emellett még olcsó is,

(Forrás: Coldefy, fotók: Guillaume Cortade és Florent Michel)

franciaország | garage | építészet | Lille | lista

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom