Az égi óriás, ami 52 elefántot is elbírt

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Roadster Google News oldalán is!

A repülés történetében kevés olyan gépet alkottak, amely akkora tiszteletet és ámulatot váltott ki, mint az Antonov An-225 Mriya.

A világ valaha épített legnagyobb teherszállító repülőgépe olyan hatalmas volt, hogy akár 250 tonna rakományt is tudott szállítani.

Ez nagyjából 52 kifejlett elefánt együttes tömegének felel meg.

Az 1980-as években, a Szovjetunióban összerakott monstrum első felszállását 1988. december 21-én regisztrálták az almanachok. A Mriya – amely ukránul annyit jelent: álom – eredetileg a szovjet űrprogram számára készült. Feladata a Buran űrrepülőgép szállítása volt, amelyet a törzs tetején rögzítve vitt egyik helyszínről a másikra. A gép 1989-ben a párizsi légibemutatón vált világszenzációvá, amikor a hátára szerelt űrrepülőgéppel mutatkozott be.

Az An-225 valódi légi kolosszusnak számított: 84 méter hosszú volt, üresen 285 tonnát nyomott, 6 hajtómű hajtotta, és 32 keréken gurult.

Raktere önmagában is elképesztő méretekkel rendelkezett: 43 méter hosszú, 6.4 méter széles és 4.4 méter magas volt. A belső térbe belépve az ember inkább érezhette magát egy hangárban, mintsem egy repülőgépen. Összehasonlításképpen csak annyit, hogy egy szabványos kosárlabdapálya 28 méter hosszú, a Mriya rakterében pedig ennél jóval nagyobb tárgyak is kényelmesen elfértek.

Ennek köszönhetően a repülőgép mozdonyokat, komplett repülőgép-alkatrészeket, sőt hatalmas szélturbina-lapátokat is képes volt szállítani. A különleges, felfelé nyitható orrkialakítása lehetővé tette a hatalmas rakományok egyszerű be- és kirakodását.

Az An-225 több mint 200 világrekordot állított fel, köztük a valaha légi úton szállított legnehezebb és leghosszabb rakomány rekordját is. Nem csoda, hogy a légi teherszállítás területén hosszú éveken át nem akadt kihívója.

A legendás repülőgép sorsa viszont tragikus fordulatot vett 2022-ben, amikor az ukrajnai háború során, a Kijev melletti hosztomeli repülőtéren megsemmisült. Az eset nem csupán egy gép elvesztését jelentette, hanem egy korszak végét is.

Szakértői becslések szerint az An-225 újjáépítése ma mintegy 3 milliárd dollárba (kb. 1.26 billió forintba) kerülne.

(Forrás: Express, fotók: Getty Images)

rekorder | AN-225 | szovjet | valaha volt | legnagyobb | repülőgép

FOLYTASD EZZEL
Rendeld meg a Roadster magazin 23. számát!

Itt a tavasz, a Roadster legújabb lapszáma pedig diadalmas dübörgéssel robog be az életünkbe! A hagyományoknak megfelelően kalandok sora követi egymást a magazin színes, szélesvásznú lapjain, tele inspiráló történetekkel és még inspirálóbb karakterekkel. Mit találhatunk a 220 oldalas magazinban? Elutazunk Varsóba és Szicíliába, találkozunk a szupersztárokat fotózó Agata Serge-zsel, a gyönyörű izraeli színésznővel, Efrat Dorral, megnézzük, hogyan tiszteleg egy párizsi galéria egy magyar belsőépítész előtt, kipróbáljuk, milyen az új Mercedes és Omoda, megmutatunk négy új és lenyűgöző hotelt, végigjárjuk a Dolomitokat egy Audi A6-tal, belekóstolunk Dubai legjobb éttermeibe, és találkozunk a zseniális divattervezővel, Abodi Dórával is. És ahogy mondani szokás, ez még messze nem minden, a magazin még ezeken kívül is rengeteg színes kalandot tartogat!

Különleges csomagajánlatok itt!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom