A közelmúltban alapos felújításon átesett Lánchíd két korábbi kandeláberét egy mindannyiunk számára ismerős balatoni településen találjuk meg.
A Lánchíd felújításának kevéssé ismert mozzanata, hogy a sérült és hiányos kandelábereket elárverezték, így azokat bárki megvásárolhatta. Ezekből a darabokból kettő biztosan jó helyre került, egyrészt, mert ipari műemlékként helyreállították, másrészt mert a Balaton-part meglehetősen jól áll a műtárgyaknak:
Mint ebből kiderül, a kandeláberek a Cso-Port Csopak kikötőbe kerültek.
Bár az első állandó Pest-budai hidat 1849. november 20-án adták át a forgalomnak – és az átadás ötvenedik évfordulójától viseli Széchenyi nevét –, a csopaki kandelábereket az 1947-es újjáépítés során gyártották.
Ahogy a Cso-Port írja, a lámpatest „négy üvegezett síklappal határolt lemezkeret, öntöttvas talprésszel és tetővel. Az oszlop öv200 jelű lemezgrafitos öntvény anyagú, változó átmérőjű kör keresztmetszetű, palástján rászerelt bronz díszítőelemekkel. A talapzat csonkagúla alakúak, öntöttvas anyagúak, négy oldallapjukon a babérkoszorúval övezett Kossuth címer, felette a Szent Korona látható. Néhány talapzat alsó részébe a „VASÖNTÖDE és GÉPGYÁR NV:” feliratot öntötték.”
lánchíd | műemlék | kandeláber | Csopak | balaton
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!