Bécs városa újabb lépést tett a fenntartható és élhető városi környezet megteremtése felé. A helyiek által Grätzl-nek nevezett lakónegyedekben mostantól zöld oázisok jönnek létre a Grätzloase program keretében. Ez a kezdeményezés lehetőséget biztosít a lakosoknak, hogy kreatívan alakítsák ki környezetüket.
A program legújabb bővítése a RONJA projekt, amely lehetővé teszi a bécsiek számára, hogy zöld oázisokat hozzanak létre közvetlenül otthonuk előtt. Ezek az oázisok teljes mértékben az adott lakónegyed igényeihez igazodnak.
A kísérleti projekt részeként a lakosok egy előre megtervezett és felépített oázist kapnak, amely ülőhelyekkel, növénytartókkal, magaságyásokkal, tárolóhelyekkel, székekkel, padokkal és asztalokkal is felszerelhető.
A zöldítést növényekkel és virágfölddel támogatják, míg a közösségépítést virágültető-workshopok segítik. Ezek a városi oázisok nemcsak a közösségi kapcsolatok erősítésében játszanak fontos szerepet, hanem hozzájárulnak a városi klíma javításához és a közterületeken eltöltött idő minőségének növeléséhez is. A nyári hőséget így nem egyedül kell átvészelni, hanem a szomszédokkal együtt, akikkel a virágültetés és dekorálás élvezetesebbé teszi a meleg napokat.
A Grätzloase programot Bécs városa finanszírozza, és a Lokale Agenda 21 Wien egyesület segítségével valósítják meg. A program célja, hogy támogassa a bécsieket abban, hogy saját ötleteikkel hasznosítsák a szabadon álló köztereket.
Az első RONJA-oázisok már elkészültek, és év végéig további nyolc ilyen teret terveznek létrehozni városszerte.
Bécs évek óta azon dolgozik, hogy közvetlen kapcsolatot teremtsen a lakókkal, és elősegítse a város és lakói közötti párbeszédet. A Grätzloase és RONJA programok ennek a törekvésnek a legújabb példái, amelyek nemcsak a városi környezetet teszik élhetőbbé, hanem erősítik a közösségi kapcsolatokat is.
A zöldítés egy másik aspektusát láthatjuk Bécsben, a Duna-sziget északi részén, amit kereken hetven birka tart karban, leváltva a gép fűnyírást.
(Forrás: Bécs Város | Nemzetközi Irodák, fotó: Stadt Wien/Martin VOTAVA)
zöldítés | taktikai urbanizmus | bécs
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!