Manhattan ma többek között a felhőkarcolóiról híres, egy olasz városnak pedig annyi magas tornya volt, hogy nyugodtan kikiálthatnánk a középkori New Yorknak.
A történészek szerint Bolognában a tizenkettedik-tizenharmadi században mintegy száznyolcvan torony állt. Közülük az egyik legmagasabb, amely majdnem száz méteres, még ma is áll.
De mégis miért volt szükség ennyi toronyra? Valószínűleg ezek az építmények a város leggazdagabb családainak védelmét szolgálták az invesztitúraharc idején, amikor az egyház és az állam harcban bonyolódott egymással az egyházi vezetők beiktatásának (az invesztitúrának) jogáért.
Tornyok helyezkedtek el ugyanakkor a városfalon is, amelynek helyén még mindig található néhány erődített kapu.
Az olyan rendkívül magas tornyok építése, mint amilyenek ezek voltak, korántsem volt könnyű vagy egyszerű feladat. Egy tipikus középkori bolognai torony felépítéséhez körülbelül három és tíz év közötti munkára és rengeteg jobbágyra volt szükség. A tornyoknak, amelyeket ebben az elképesztően érdekes, de legalább ennyire homályba vesző korszakban építettek, négyzet alakú alaprajzuk volt, alapjaikat pedig öt-tíz méter mélyre ásták, földbe vert rudakkal erősítettek meg, és kaviccsal valamint mésszel borították.
A 13. században azután a legtöbb tornyot lebontották vagy lerombolták, de nem egy közülük egyszerűen összeomlott. Amelyek megmaradtak, azokat később például börtönként, üzletként vagy lakóépületként hasznosították újra, vagy egyszerűen csak meghagyták dísznek. Jelenleg kevesebb mint húsz tornya van Bolognának, melyek közül egyet éppen most próbálnak megmenteni az összeomlástól.
Bologna egyébként az egyik legjobb város, ha Olaszországban kezdenénk új életet.
(Forrás: The Mind Circle, képek: Getty Images)
város | manhattan | bologna | felhőkarcoló | torony
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!