Hieronymus Bosch a művészettörténet talán legtöbbet vitatott és legtöbbféleképpen értelmezett karaktere, aki az egész életét ’s-Hertogenbosch városában élte le. Nem is feledkezik meg a festőről az utókor: kétévente megrendezik a Bosch Parade fesztivált, ahol művészi kreációk úsznak le a Dommel-folyó mentén.
Miután a Dommel áthömpölyög ’s-Hertogenbosch belvárosán, igazán nem nehéz részt venni a németalföldi festő tiszteletére rendezett Bosch Parádén. Az idei volt a fesztivál tizedik kiadása, és a legutóbbihoz hasonlóan szép tömeg gyűlt össze: összesen 44 ezren látogattak ki a négy nap során. És mit láttak?
Minden Bosch Parádénak van egy tematikája, idén ez a „kortárs démonok” volt – talán ezért is hömpölyögtek a szokottnál is furcsább műalkotások a folyón.
Valójában egy gondosan megszervezett fesztiválról van szó, ahol a világ minden részéről meghívott művészek és koreográfusok úsztatják az installációikat, melyek közül néhányat az idén a Willem Twee Kunstruimte-ben és a Curaçao Múzeumban is kiállítottak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A művészeket – ahogy a szervezők írták – Bosch „képzelete és őrülete” inspirálja, és minden évben vannak közönségkedvenc alkotások, idén például Mieke Goris, Geert
Verbist és Bart Vankrunkelsven Egotripper című munkája (a nyitóképen).
A neves és feltörekvő művészek „kortárs démonként” mindannyiunk számára ismerős jelenségeket formáltak meg: algoritmusok, adatbázisok, hírek, közösségi média, hackerek és influenszerek jelentek meg a vízen.
„Akár a víz áramlása, a Bosch Parade lázadó és erős akaratú – mondta az egyik résztvevő művész, Tirzo Martha. – Ez a kortárs démonainktól való megszabadulás és a művészethez vezető új utak megteremtésének akarata.”
A Bosch Parade része volt egy, a vízparton, a város középkori erődje mellett felállított szabadtéri stúdió, a „Földi Örömök Kertje” (Tuin der Lusten) is, ahol a közönség találkozhatott a művészekkel, illetve a La Cucina del Diavolo nevű pop-up étterem.
Két éve nálunk is jártak a németalföldi festő képei, hagyományosabb formában, a Szépművészeti Múzeum Menny és pokol között – Hieronymus Bosch rejtélyes világa című kiállításán, ahol tizenegy Bosch-festményt mutattak be az összesen közel kilencven műalkotás között.
(Forrás: BoschParade, fotó: Willeke Machiels)
Hieronymus Bosch | festő | hollandia | bosch parade | fesztivál
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!