Rossz nyelvek szerint az éjszakai élet megszűnt az elmúlt években: az egyik felét elvitte a pandémia, a másikat az infláció, az új generációnak meg amúgy sincs kedve kimozdulni. Azért ez nincs teljesen így: a TimeOut magazin gyűjtése alapján inkább a súlypont helyeződött át Európából a nagyvilágba, és bár valóban a toplista első hat városából csak egy európai, azért akad néhány az élbolyban – köztük Budapest is.
Több ezer embert kérdezett meg a Time Out utazási magazin a világ legjobb városaiban: a kedvenc éjszakai szórakozóhelyeik mellett kíváncsiak voltak az éjszakai élet változatosságára, a programok minőségére és megfizethetőségére is.
Az összes adat feldolgozása után leszűkítették a választékot az egyes országok legjobb városaira. Ezen kívül felkérték az éjszakai élet arcait, a legjobb DJ-ket is, hogy nevezzék meg a három-három kedvenc „éjszakai városukat”, amelyek megérdemlik a reflektorfényt – ezeket külön listában szedték össze. A jó öreg Európa lemaradt kicsit, az első hat így néz ki:
- Rio de Janeiro
- Manila
- Berlin
- Guadalajara
- Austin
- Lagos
Utána viszont három európai város következik: Rotterdam, Manchester és Budapest, végül a top tizet Ghána fővárosa, Accra zárja.
A DJ-k Barcelona, Hongkong és Brisbane éjszakai életére szavaztak.
De nézzük, mit lehet tudni a toplistás európai városok éjszakai életéről, és mit írnak Budapestről!
Berlin (3. hely)
Legendás klubélet, technopartik egy igazi 0-24 világvárosban: Berlinnek ezt az arcát senkinek nem kell bemutatni. A magazin értékelte az éjszakai élet minőségét, a német fővárosnál 82 százalékon állt meg a mutató, megfizethetőség terén pedig valahol az átlagos (sem túl drága, sem túl olcsó) pozícióban végzett. Tresor, Matrix, Friedrichshain vagy a Warschauer Straße? ikonikus helyekből nincs hiány.
Bár az elmúlt években ott is befuccsolt néhány korábban jól menő hely – nemrég a Loophole Neuköllnben – de a város újragondolja magát. Visszatértek az élő szóban terjedő hírű szabadtéri rave bulik, az egykori Griessmühle-csapat megnyitotta a minőségi techno teret, az RSO-t. És lazább események is vannak, mint a Fandango beach party a Plötzensee partján.
Rotterdam (7. hely)
Hollandia második legnagyobb városa sokkal olcsóbb az elsőnél, legalábbis éjszaka. A helyiek kedvence az indusztriális Maassilo és az Annabel táncklub, viszont a klubélet helyett inkább a hangulatos, kényelmes jelzőkkel festették le a város éjszakai életét az őslakosok.
Rotterdam éjszakai élete nem koncentrálódik egy szűkebb területre, hanem szétterül a városban. Dedikált utca a kávézóknak, bároknak és éttermneknek (Witte de Withstraat), de minden sarkon és csatornaparton történik valami. Ha esik, ha fúl, lesznek emberek a Biergarten teraszán, kezükben a holland éjszakai élet kulcsszereplőjével a biertjesszel (kis sör). A Kaapse Brouwers bárok mindegyikében egyedi hangulat és saját házi sör vár, és aki pride partira vágyik, az biztosan megtalálja a számítását.
Manchester (8. hely)
„Bárki, aki járt szórakozni Mannyben, őriz örökre szóló sztorikat az éjszakai életről” – írja a TimeOut. Ugyan drágának számít, de a minőségét 80 százalékosra értékelték, kiemelve a befogadó jellegét, a változatosságát, de az „eleven” és a „felszabadult” jelzők is gyakran visszaköszöntek.
Mindazonáltal Manchester klubélete átalakulóban van. Növekszik a város, és ezzel párhuzamosan egyre több exkluzív, de drága hely nyílik. Az olyan egykori iparterületek, mint a Hidden vagy a The White Hotel még most is meghatározóak az éjszakai életben, a központhoz közelebb pedig Peste, a DBA és az N/OM népszerű. Vannak old-school helyek (Soup Kitchen, Star & Garter, Eagle Inn), de figyelni talán csak a mainstream turistacsapdák elkerülésére kell.
Budapest (9. hely)
Budapest éjszakai élete szintén nemcsak egy helyszínes – de még mennyire! Budapest Park, Remix, Instant, BOB, Szimpla, és még hosszan lehetne sorolni a helyeket. A minőségi értékelés egészen 80 százalékig hasított, és nemcsak Európában, de világszerte is elismert, amit jól mutat ez a toplistás helyezés is.
A jól bevált romkocsmáknak odafent találunk alternatívát: egyre több ugyanis a nívós rooftop bar, ahol a minőségi vendéglátás mellett mesés kilátás várja a bulizókat. A TimeOut említi a butikhotelek bárjait is, az Ariát, a 360-at és kissé talán meglepő módon az ausztrál TRIBE csoport ferencvárosi Skybarját, a Cloud IX-et. Említik még az A38 hajót (DJ-szettek és partik színhelye, ami kihasználja a gyönyörű városképet), és bár kimarad a Sziget és sok egyéb, Budapestet nemes egyszerűséggel „Európa legszebb fővárosának” nevezik.
Barcelona (DJ-k ajánlása)
A katalán főváros bónuszként került a listára, Pau Roca DJ ajánlására, aki azt emelte ki, hogy a szokásos klubéleten túl is rengeteg kreativitás és energia mozog a városban, sokan kevernek remek zenét, és egyre csak bővül ez a szcéna. Minden hétvégén más-más rendezvény van, és mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelő bulit.
Konkrét helyszínként felmerült a Red58, a Nitsa Club és a Curtis, ahol elcsíphetjük Goldie-t, Joe Claussellt vagy a Wu-Tang Clant. „Ha viszont egyetlen helyszínt kellene választanom, a Laut lenne az – mondja Pau Roca. – A Laut több egyszerű üzleti vállalkozásnál, világos vízió van mögötte: tiszta és visszafogott esztétika, kiváló hangminőség, valamint a tisztelet és következetesség atmoszférája. DJ-ként vagy tízszer játszottam ott, és minden alakalom pozitív élmény volt; a Laut közel van az ideálomhoz, a klubhoz, amilyenből minden városban kellene.”
És ha már ennyire érdeklődünk az éjszakai élet iránt, arról se felejtsünk el tájékozódni, hogyan lehetünk jobb turisták, azaz hogyan tehetünk a túlturizmus káros hatásai ellen.
(Forrás: TimeOut, fotók: GettyImages)
barcelona | manchester | éjszakai élet | rotterdam | berlin
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!