Rossz nyelvek szerint az éjszakai élet megszűnt az elmúlt években: az egyik felét elvitte a pandémia, a másikat az infláció, az új generációnak meg amúgy sincs kedve kimozdulni. Azért ez nincs teljesen így: a TimeOut magazin gyűjtése alapján inkább a súlypont helyeződött át Európából a nagyvilágba, és bár valóban a toplista első hat városából csak egy európai, azért akad néhány az élbolyban – köztük Budapest is.
Több ezer embert kérdezett meg a Time Out utazási magazin a világ legjobb városaiban: a kedvenc éjszakai szórakozóhelyeik mellett kíváncsiak voltak az éjszakai élet változatosságára, a programok minőségére és megfizethetőségére is.
Az összes adat feldolgozása után leszűkítették a választékot az egyes országok legjobb városaira. Ezen kívül felkérték az éjszakai élet arcait, a legjobb DJ-ket is, hogy nevezzék meg a három-három kedvenc „éjszakai városukat”, amelyek megérdemlik a reflektorfényt – ezeket külön listában szedték össze. A jó öreg Európa lemaradt kicsit, az első hat így néz ki:
- Rio de Janeiro
- Manila
- Berlin
- Guadalajara
- Austin
- Lagos
Utána viszont három európai város következik: Rotterdam, Manchester és Budapest, végül a top tizet Ghána fővárosa, Accra zárja.
A DJ-k Barcelona, Hongkong és Brisbane éjszakai életére szavaztak.
De nézzük, mit lehet tudni a toplistás európai városok éjszakai életéről, és mit írnak Budapestről!
Berlin (3. hely)
Legendás klubélet, technopartik egy igazi 0-24 világvárosban: Berlinnek ezt az arcát senkinek nem kell bemutatni. A magazin értékelte az éjszakai élet minőségét, a német fővárosnál 82 százalékon állt meg a mutató, megfizethetőség terén pedig valahol az átlagos (sem túl drága, sem túl olcsó) pozícióban végzett. Tresor, Matrix, Friedrichshain vagy a Warschauer Straße? ikonikus helyekből nincs hiány.
Bár az elmúlt években ott is befuccsolt néhány korábban jól menő hely – nemrég a Loophole Neuköllnben – de a város újragondolja magát. Visszatértek az élő szóban terjedő hírű szabadtéri rave bulik, az egykori Griessmühle-csapat megnyitotta a minőségi techno teret, az RSO-t. És lazább események is vannak, mint a Fandango beach party a Plötzensee partján.
Rotterdam (7. hely)
Hollandia második legnagyobb városa sokkal olcsóbb az elsőnél, legalábbis éjszaka. A helyiek kedvence az indusztriális Maassilo és az Annabel táncklub, viszont a klubélet helyett inkább a hangulatos, kényelmes jelzőkkel festették le a város éjszakai életét az őslakosok.
Rotterdam éjszakai élete nem koncentrálódik egy szűkebb területre, hanem szétterül a városban. Dedikált utca a kávézóknak, bároknak és éttermneknek (Witte de Withstraat), de minden sarkon és csatornaparton történik valami. Ha esik, ha fúl, lesznek emberek a Biergarten teraszán, kezükben a holland éjszakai élet kulcsszereplőjével a biertjesszel (kis sör). A Kaapse Brouwers bárok mindegyikében egyedi hangulat és saját házi sör vár, és aki pride partira vágyik, az biztosan megtalálja a számítását.
Manchester (8. hely)
„Bárki, aki járt szórakozni Mannyben, őriz örökre szóló sztorikat az éjszakai életről” – írja a TimeOut. Ugyan drágának számít, de a minőségét 80 százalékosra értékelték, kiemelve a befogadó jellegét, a változatosságát, de az „eleven” és a „felszabadult” jelzők is gyakran visszaköszöntek.
Mindazonáltal Manchester klubélete átalakulóban van. Növekszik a város, és ezzel párhuzamosan egyre több exkluzív, de drága hely nyílik. Az olyan egykori iparterületek, mint a Hidden vagy a The White Hotel még most is meghatározóak az éjszakai életben, a központhoz közelebb pedig Peste, a DBA és az N/OM népszerű. Vannak old-school helyek (Soup Kitchen, Star & Garter, Eagle Inn), de figyelni talán csak a mainstream turistacsapdák elkerülésére kell.
Budapest (9. hely)
Budapest éjszakai élete szintén nemcsak egy helyszínes – de még mennyire! Budapest Park, Remix, Instant, BOB, Szimpla, és még hosszan lehetne sorolni a helyeket. A minőségi értékelés egészen 80 százalékig hasított, és nemcsak Európában, de világszerte is elismert, amit jól mutat ez a toplistás helyezés is.
A jól bevált romkocsmáknak odafent találunk alternatívát: egyre több ugyanis a nívós rooftop bar, ahol a minőségi vendéglátás mellett mesés kilátás várja a bulizókat. A TimeOut említi a butikhotelek bárjait is, az Ariát, a 360-at és kissé talán meglepő módon az ausztrál TRIBE csoport ferencvárosi Skybarját, a Cloud IX-et. Említik még az A38 hajót (DJ-szettek és partik színhelye, ami kihasználja a gyönyörű városképet), és bár kimarad a Sziget és sok egyéb, Budapestet nemes egyszerűséggel „Európa legszebb fővárosának” nevezik.
Barcelona (DJ-k ajánlása)
A katalán főváros bónuszként került a listára, Pau Roca DJ ajánlására, aki azt emelte ki, hogy a szokásos klubéleten túl is rengeteg kreativitás és energia mozog a városban, sokan kevernek remek zenét, és egyre csak bővül ez a szcéna. Minden hétvégén más-más rendezvény van, és mindenki megtalálhatja az ízlésének megfelelő bulit.
Konkrét helyszínként felmerült a Red58, a Nitsa Club és a Curtis, ahol elcsíphetjük Goldie-t, Joe Claussellt vagy a Wu-Tang Clant. „Ha viszont egyetlen helyszínt kellene választanom, a Laut lenne az – mondja Pau Roca. – A Laut több egyszerű üzleti vállalkozásnál, világos vízió van mögötte: tiszta és visszafogott esztétika, kiváló hangminőség, valamint a tisztelet és következetesség atmoszférája. DJ-ként vagy tízszer játszottam ott, és minden alakalom pozitív élmény volt; a Laut közel van az ideálomhoz, a klubhoz, amilyenből minden városban kellene.”
És ha már ennyire érdeklődünk az éjszakai élet iránt, arról se felejtsünk el tájékozódni, hogyan lehetünk jobb turisták, azaz hogyan tehetünk a túlturizmus káros hatásai ellen.
(Forrás: TimeOut, fotók: GettyImages)
manchester | barcelona | nagy sztori | rotterdam | berlin
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!