Bjarke Ingels sok kitűnő ötletéből is kiemelkedik az Amager Bakke hőerőmű (avagy ismertebb nevén CopenHill) felturbózása: arról már sokszor írtunk, hogy sípályával megspékelt szabadidőközpont lett belőle – még versenyt is rendeznek a síelőknek –, viszont kevésbé ismert tény, hogy az épület egyik oldalán készült el a világ legmagasabb mászófala is.
A 85 méter magas, tíz méter széles mászófalat 2020 tavaszán nyitották meg. Egyrészt figyeltek arra, hogy többféle útvonalat, mászási technikát és nehézségi fokozatot kínáljon a pálya, másrészt felfelé haladva egyre többet és többet látni a dán fővárosból.
„Titokzatos és szabad érzés felmászni ide, ugyanakkor elképesztően cool is. Fokozatosan egyre többet látsz meg Koppenhágából; a tetőket, a tornyokat” – mondta az egyik mászó, Morten Nielsen.
A mászáshoz egy több pályás minősítés szükséges, és van, aki félelmetesnek tartja, hogy ablakokon át kell felmásznia. A pályát az erre szakosodott Walltopia tervezte és építette. A legnagyobb kihívást a hatalmas, 10,3 méter széles panelek elhelyezése jelentette a kivitelezés során.
Azért a puszta látványosságon túl jegyezzük fel a környezetvédelmi előnyöket is: az erőmű évente 440 000 tonna hulladékot alakít át tiszta energiává 150 000 háztartás számára. Koppenhága 2025-re a világ első szén-dioxid-semleges városává válna, többek között a CopenHill segítségével.
Bjarke Ingels | hőerőmű | Koppengáha | Dánia | copenhill
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!