Az nem meglepő, hogy Spanyolország a világ leglátogatottabb országaként korlátozásokat vezet be a nagyvárosaiban a rövid távú lakáskiadásra vonatkozóan, de számos más kedvelt úti cél is követi a példáját.
Legutóbb éppen Csehországban javasoltak új szabályozást, és jóvá is hagytak egy törvénytervezetet az Airbnb korlátozására. A helyieknek Csehországban is elegük van már a magasra szökő bérleti díjakból és a lakáshiányból, az új irányelvektől pedig a megélhetési költségek csökkentését remélik.
De mit is jelent ez valójában?
A törvénytervezet lehetővé tenné a régiók és városok számára, hogy korlátozzák a rövid távú lakáskiadást azáltal, hogy meghatározzák az évente bérbe adható napok számát, illetve magasabb helyi adót vetnének ki a lakásokra – nagyjából a szállodákkal azonos kötelezettségeket kellene teljesíteniük.
Az eTurista nevű platform minden egyes ingatlanhoz biztosít majd egy regisztrációs számot, az ingatlantulajdonosoknak pedig regisztrálniuk kell a vendégek adatait. Jelenleg az online foglalások 40-70 százalékát nem jelentik be, a rövid távú lakáskiadás szürke zónája miatt így évente mintegy 32 millió eurónyi adótól esik el az állam.
Az új jogszabály nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a lakhatás elérhetőbb legyen a helyiek számára, plusz azért a zajterhelés korlátozása is fontos tényező. Júliusban Prágában például megtiltották, hogy az autók este 10 és reggel 6 óra között behajtsanak bizonyos kerületekbe.
Különösen a cseh fővárosban érzik egyébként úgy a helyiek, hogy kiszorulnak az óvárosból. Az új jogszabály konkrét felső határt szab majd a lakáskiadásnak, remélhetőleg sokkal élhetőbbé téve azt a városrészt.
Legyen szó egy kasszasiker sorozat forgatási helyszínéről, sztárok lakóhelyeiről, vagy egy-egy ikonikus homlokzatról, a híres házak olykor elkötelezett rajongói klubot tudhatnak magukénak. Ezek közül az elhíresült épületek közül mutatunk most hatot.
(Forrás: TimeOut, fotók: Getty Images)
korlátozás | lakáskiadás | csehország | rövid távú | airbnb
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!