Művészet, természet és építészet egyesítésével lehel új életet a csehországi Jabloneček-völgybe az arról elnevezett projekt. Számos kulturális és turisztikai beavatkozást terveznek, az első közülük a Zöld Agora nevű landart installáció, ami meglehetősen misztikus látványt nyújt a sokszor felhőkbe burkolózó, ködös völgyben.
Prágától 70 kilométerre északkeletre egy hegyes-erdős területre érünk: ott húzódik meg a Jabloneček-völgy is, ahová hamarosan luxus butikhotelt építenek majd. A leendő vendégek már egy izgalmas vidékre érkezhetnek majd meg, és nem csak természeti adottságok miatt. Praktikusan találnak majd egy tágas körben kiépített tűzrakó helyet, ami része a Zöld Agora projektnek.
A landart koncepció központi eleme a szabadtéri oszlopcsarnok, amelyet Federico Díaz tervezett a So Concrete felkérésére. Ez a cég innovatív 3D-nyomtatással foglalkozik – többek között nyomtatott már villamosmegállót is Prágában –, ezúttal ultra-nagy teljesítményű betonból (UHPC) nyomtata az oszlopokat.
Díaz parametrikus tervezéssel generált több ezer formát, közülük választotta ki a végső oszlopformákat, amelyek a statikus erők természetes áramlását jelképezik.
Az oszlopcsarnok a völgy jövőbeli fejlődésének kiáltványa, a koncepció központi magja, ahol a természetes anyagok és szerkezetek találkoznak a fejlett technológiával.
Ralsko régió hűvös lombhullató erdői közt évszázadok óta folyik gazdálkodás, a Jabloneček-völgy is csak a 20. század szerencsétlenségei után vált titokzatos, elfeledett hellyé.
A katonai terület feloszlatása után Jablonecet, a környék tizenhét megszűnt faluja közül egyedüliként rekreációs célú övezetbe sorolták.
A Zöld Agora installáció ennek a kultúrtájnak a helyreállítását szimbolizálja azzal, hogy újra megnyílik a nagyközönség előtt. Az említett tűzrakó helyet is épületmaradványokból emelik a völgyút elején, ahonnan a gyalogos és kerékpáros utak indulnak.
A völgy újraélesztését Serge Borenstein kezdeményezte, akinek több mint egy évtizeden át formálódtak az elképzelései: „Számtalanszor túráztam Jablonečekben, és mindegyik út átformált kicsit. Ráébredtem, hogy itt nem kizsákmányolni akarjuk a természetet, hanem a részévé válni.” Számos workshopot tartottak az ország legjobb fiatal építészeivel, míg végül eljutottak a modern építészet és a természet szimbiózisán alapuló „luxus butik üdülőhely” koncepcióhoz.
A völgy újjászületése a táj helyreállításával kezdődött, ebből merítettek ihletet a leendő üdülőhely tervezői.
„Idilli, harmonikus környezetet teremtünk, hogy fokozatosan újra belakjuk ezt a völgyet. A festői tájban egy új építészet jelenik majd meg, amely tükrözi a völgy természeti és kulturális sajátosságait” – magyarázza Jakub Finger, az Atelier Partero tájépítésze, aki a fejlesztésért, a tájrendezésért és a völgy általános revitalizációjáért is felelős.
Az első lépés egyszerűen a terület megtisztítása volt: a talaj helyreállítása, virágrétek vetése, sövények és élő kerítések telepítése, valamint a megmaradt gyümölcsfa-állomány ápolása. „Cél a zökkenőmentes átmenet a megművelt völgyi tájról az erdős dombok felé, a természet megbecsülésével, és a biodiverzitás helyreállításával” – mondja Finger a „lakott táj” koncepcióról.
Ebbe illeszkedik a Zöld Agora tájinstalláció, ami Finger szavaival „pozitívan aktiválja a teret, új érzelmeket, kíváncsiságot ébreszt; kapcsolódik a terület történelméhez, miközben új jövőt hirdet.”
A gazdag textúrájú, színezett 3D-oszlopok szorosan utánozzák a természet struktúráit: mindegyik oszlop a technológia és a természeti erők szimbiózisát testesíti meg.
„Régóta kutatjuk az oszlopokat, mint ősi építészeti elemeket – magyarázza Federico Díaz. – Minden díszítőelemnek funkcionális célja van, amely a statikus erők természetes áramlásából származik.
„Az egyszerű, tiszta forma a valódi tulajdonságokat emeli ki a felületes csillogás helyett, összhangban az ökológiai elvekkel”
– mondja Díaz, aki „nyers digitálisnak” (Digital Raw) nevezi ezt az esztétikát: olyan felületeket ír le, amelyek átfogják a finomítatlan, természetes érdességet, amit a luxus új, az anyag szépségét hangsúlyozó formájának tekint.
Park és túraútvonal
Csehországban egyébként is érdemes kirándulni, csak a közelmúltban kialakítottak egy parkot a német határnál lévő Aš városkában, ahol a múltbeli értékeket keltették életre egy revitalizációs programmal, illetve a Rokytnice feletti Stráž-hegyen felépült az Őrjárat című sorozat, négy kilátóval, amelyek a város címerében lévő alakokra utalnak.
(Forrás: Linka, fotók: BoysPlayNice)
Jabloneček-völgy | csehország | partero | nagy sztori | so concrete
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!