Művészet, természet és építészet egyesítésével lehel új életet a csehországi Jabloneček-völgybe az arról elnevezett projekt. Számos kulturális és turisztikai beavatkozást terveznek, az első közülük a Zöld Agora nevű landart installáció, ami meglehetősen misztikus látványt nyújt a sokszor felhőkbe burkolózó, ködös völgyben.
Prágától 70 kilométerre északkeletre egy hegyes-erdős területre érünk: ott húzódik meg a Jabloneček-völgy is, ahová hamarosan luxus butikhotelt építenek majd. A leendő vendégek már egy izgalmas vidékre érkezhetnek majd meg, és nem csak természeti adottságok miatt. Praktikusan találnak majd egy tágas körben kiépített tűzrakó helyet, ami része a Zöld Agora projektnek.
A landart koncepció központi eleme a szabadtéri oszlopcsarnok, amelyet Federico Díaz tervezett a So Concrete felkérésére. Ez a cég innovatív 3D-nyomtatással foglalkozik – többek között nyomtatott már villamosmegállót is Prágában –, ezúttal ultra-nagy teljesítményű betonból (UHPC) nyomtata az oszlopokat.
Díaz parametrikus tervezéssel generált több ezer formát, közülük választotta ki a végső oszlopformákat, amelyek a statikus erők természetes áramlását jelképezik.
Az oszlopcsarnok a völgy jövőbeli fejlődésének kiáltványa, a koncepció központi magja, ahol a természetes anyagok és szerkezetek találkoznak a fejlett technológiával.
Ralsko régió hűvös lombhullató erdői közt évszázadok óta folyik gazdálkodás, a Jabloneček-völgy is csak a 20. század szerencsétlenségei után vált titokzatos, elfeledett hellyé.
A katonai terület feloszlatása után Jablonecet, a környék tizenhét megszűnt faluja közül egyedüliként rekreációs célú övezetbe sorolták.
A Zöld Agora installáció ennek a kultúrtájnak a helyreállítását szimbolizálja azzal, hogy újra megnyílik a nagyközönség előtt. Az említett tűzrakó helyet is épületmaradványokból emelik a völgyút elején, ahonnan a gyalogos és kerékpáros utak indulnak.
A völgy újraélesztését Serge Borenstein kezdeményezte, akinek több mint egy évtizeden át formálódtak az elképzelései: „Számtalanszor túráztam Jablonečekben, és mindegyik út átformált kicsit. Ráébredtem, hogy itt nem kizsákmányolni akarjuk a természetet, hanem a részévé válni.” Számos workshopot tartottak az ország legjobb fiatal építészeivel, míg végül eljutottak a modern építészet és a természet szimbiózisán alapuló „luxus butik üdülőhely” koncepcióhoz.
A völgy újjászületése a táj helyreállításával kezdődött, ebből merítettek ihletet a leendő üdülőhely tervezői.
„Idilli, harmonikus környezetet teremtünk, hogy fokozatosan újra belakjuk ezt a völgyet. A festői tájban egy új építészet jelenik majd meg, amely tükrözi a völgy természeti és kulturális sajátosságait” – magyarázza Jakub Finger, az Atelier Partero tájépítésze, aki a fejlesztésért, a tájrendezésért és a völgy általános revitalizációjáért is felelős.
Az első lépés egyszerűen a terület megtisztítása volt: a talaj helyreállítása, virágrétek vetése, sövények és élő kerítések telepítése, valamint a megmaradt gyümölcsfa-állomány ápolása. „Cél a zökkenőmentes átmenet a megművelt völgyi tájról az erdős dombok felé, a természet megbecsülésével, és a biodiverzitás helyreállításával” – mondja Finger a „lakott táj” koncepcióról.
Ebbe illeszkedik a Zöld Agora tájinstalláció, ami Finger szavaival „pozitívan aktiválja a teret, új érzelmeket, kíváncsiságot ébreszt; kapcsolódik a terület történelméhez, miközben új jövőt hirdet.”
A gazdag textúrájú, színezett 3D-oszlopok szorosan utánozzák a természet struktúráit: mindegyik oszlop a technológia és a természeti erők szimbiózisát testesíti meg.
„Régóta kutatjuk az oszlopokat, mint ősi építészeti elemeket – magyarázza Federico Díaz. – Minden díszítőelemnek funkcionális célja van, amely a statikus erők természetes áramlásából származik.
„Az egyszerű, tiszta forma a valódi tulajdonságokat emeli ki a felületes csillogás helyett, összhangban az ökológiai elvekkel”
– mondja Díaz, aki „nyers digitálisnak” (Digital Raw) nevezi ezt az esztétikát: olyan felületeket ír le, amelyek átfogják a finomítatlan, természetes érdességet, amit a luxus új, az anyag szépségét hangsúlyozó formájának tekint.
Park és túraútvonal
Csehországban egyébként is érdemes kirándulni, csak a közelmúltban kialakítottak egy parkot a német határnál lévő Aš városkában, ahol a múltbeli értékeket keltették életre egy revitalizációs programmal, illetve a Rokytnice feletti Stráž-hegyen felépült az Őrjárat című sorozat, négy kilátóval, amelyek a város címerében lévő alakokra utalnak.
(Forrás: Linka, fotók: BoysPlayNice)
partero | land art | csehország | Jabloneček-völgy | nagy sztori
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!