Nemcsak a hétköznapok kakofóniája elől akarnak menekülni, de magukat is jobban megismernék az utazók.
Sokan szeretnének olyan helyre utazni, ahol megtapasztalják a csendet vagy legalábbis az emberi zajszennyezés hiányát. Sokaknak pedig egy ilyen nyaralás az önismeretről és az önvizsgálatról is szól. Többek között a hasonló céllal utazóknak született meg a Quiet Parks International, vagy Nemzetközi Csendes Parkok nevű nonprofit szervezet, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a kevesebb zaj áldásos hatásaira, melyből mind az emberek, mind az élővilág részesülhetnek.
Az egyik alapító Gordon Hempton washingtoni akusztikai ökológus, aki több évtizede járja az esőerdőket, a tengerpartokat és a sivatagokat érdekes és ritka természeti hangok után kutatva - olyan hangok után, amelyeket a zajszennyezés mellett nem könnyű meghallani.
Csendes park minősítést először az ecuadori Zabalo River park kapott, de ez nem azt jelenti, hogy tényleg nem hallatszik benne semmi: a majmok, a madarak, a rovarok hangját és a folyó zúgását hallani.
Emberi tevékenység azonban legközelebb egy körülbelül kétszáz fős faluhoz kötődik, körülbelül tizenhat kilométerre onnan.
Érdekes módon egyes városok mellett is lehet találni csendes parkot, például Tajvan fővárosától, Tajpejtől nem messze, vagy Hampstead Heathnél, körülbelül 48 kilométerre Londontól. Ez a füves, 320 hektáros park ihlette egyébkén C. S. Lewis Narnia krónikái című művét.
A csendes parkok többek között erdőfürdőzést kínálnak, ahol a pihentető erdei séta során az ember tudatosan figyel az érzékszervi élményeire. Aki épp nem tud kimenni a természetbe, az a Quiet Parks honlapján hallgathat egy kis esőerdei vadvilágot, vagy ízelítőt kaphat egy reggeli texasi sivatagból, esetleg az alaszkai éjszakából.
Ha a tökéletes csendet keressük, érdemes Lappföldön, esetleg egy szellemvárosban sétálnunk.
(Forrás: Euronews, képek: Getty Images, Unsplash)
parkok | hangok | csendes | élővilág | zajszennyezés
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!