A testünket is felépítő, csillagokból származó anyag eredetét vizsgálta – és találta meg – Maria Lugaro csillagász, az MTA Lendület Programjának kutatója.
Nem túlzás azt állítani, hogy mindannyian csillagok gyermekei vagyunk, a testünket felépítő kémiai elemek ugyanis ősi csillagok belsejében keletkeztek. A csontjainkban lévő kálciumot, a vérünkben lévő vasat, a belélegzett oxigént és a többi elemet is rég elpusztult csillagok gyártották le (kivételt képez a hidrogén, valamint a hélium egy része, amelyek közvetlenül az Ősrobbanás során jöttek létre) – írja az MTA közleménye.
Ezek az anyagok részben a csillagok halálakor, szupernóva-robbanásokkal jutottak ki a csillagközi térbe, és „elszennyeztek” olyan még érintetlen hidrogén-hélium anyagfelhőket, amelyekből később új csillagok alakultak ki. Egy ilyen új csillag volt a Nap is.
Az a csillagközi por- és gázfelhő, amelyből ötmilliárd éve formálódni kezdett a Naprendszer, már tartalmazott szupernóva-törmeléket, azaz hidrogénen és héliumon túl egyéb kémiai elemeket is. Ebből az anyagból formálódott meg a Föld is, majd később a földi élővilág, így mi magunk is.
Nagy kihívás és izgalmas feladat annak kiderítése, hogy milyen csillagok léteztek egykor a mai Naprendszer környezetében, annak születése előtt, illetve születésekor. A téma egyik nemzetközi élvonalba tartozó szakértője Maria Lugaro csillagász, aki már másodszor nyert a Magyar Tudományos Akadémia legrangosabb pályázatán, a felfedező kutatásokat támogató Lendület Programban.
A kutató és munkatársai olyan anyagot vizsgálnak, amely a Naprendszer környezetében egykor létezett csillagokból származik. Ezt meteoritokból sikerült kinyerni, az elmúlt évtizedekben kifejlesztett anyagvizsgálati módszereknek köszönhetően.
Olyan „csillagporról” van szó, amely információkat nyújt az egykori csillagok belsejében végbement atommag-reakciókról, vagyis a Naprendszert és a testünket is felépítő kémiai elemek keletkezéséről.
A csillagpor összetételének meghatározásával a kutatók újraalkotják a Naprendszer egykori „csillagszomszédságát”, vagyis szimulálják, hogy milyen csillagok léteztek az éppen kialakulófélben lévő Nap és Naprendszer környezetében. Ezek voltak azok a csillagok, amelyeknek köszönhetően elolvashattad ezt a cikket. A tanulmányt pedig itt olvashatod el bővebben.
Maria Lugaro a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos tanácsadója.
A csillagokra manapság a legtöbben akkor gondolunk, amikor a csillagos égboltban gyönyörködünk egy fényszennyezéstől mentes helyen – hogy pontosan hol is, arra ebben a cikkben adtunk tippeket.
(Forrás: MTA, fotó: GettyImages)
Maria Lugaro | kutatás | tudomány | ősrobbanás | csillag
Ez most a legjobb terepbringa, amivel életreszóló kalandokat élhetsz át
Van egy vonat, ami folyamatosan közlekedik, de soha nem szállít utasokat
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!