Jelenleg a Falkland-szigeteken, Stanley városánál állomásozik a nem mindennapi hajó, amely még tavaly augusztusban indult egészen különleges utazásra az angliai Plymouthból.
A 106 éves, háromárbocos Oosterschelde vitorlás két évet tölt a tengeren Charles Darwin brit természettudós nyomdokain haladva majdnem kétszáz évvel azután, hogy a kutató a HMS Beagle fedélzetén elindult arra a híres utazásra, amely végül az evolúció elméletének kidolgozásához vezetett.
Az Oosterschelde Darwin útvonalának egy leegyszerűsített változatát követve jut el Ausztráliába, miközben harminckét kulcsfontosságú helyen köt ki azok közül, ahol Darwin is járt: például a Galápagos-szigeteken és a Falkland-szigeteken. Küldetése, hogy inspirációt adjon a fiatal természetvédőknek.
A Darwin200 Global Voyage névre keresztelt küldetés egyik szellemi atyja Stewart McPherson brit földrajztudós és természetrajzíró, aki egy több mint tíz évvel ezelőtti találkozásból merített ihletett az út elindításához. Egy Kajmán-szigeteken tevékenykedő természetvédővel, Fred Burtonnal hozta össze a sors, aki a kék leguánok megmentésére indított projektet.
Mint McPherson elmondta, Burton a kihalás széléről hozta vissza ezeket az állatokat, bizonyítva ezzel azt, hogy igenis van módunk megmenteni sok ehhez hasonló, hihetetlen fajt.
Mindig is szerettem Charles Darwint és a munkáit. Darwin egyértelműen megváltoztatta a világot az elméjével. A Darwin200 fő üzenete pedig az, hogy most sem késő. Mindig módunkban áll, hogy jobbá változtassuk a jövő világát.”
A hajón egy nyolc fős, speciális csapat utazik, akik közt ornitológus, természettudományos oktató, tengerbiológus és újságíró is van, a többek között tengerészekből álló legénység pedig további hét fő.
A kikötőkben úgynevezett Darwin-vezetők csoportjai csatlakoznak a legénységhez, akiket a természetvédelem iránti szenvedélyük és a bolygó védelme melletti elkötelezettségük miatt választottak ki. Az út különböző szakaszain összesen kétszázan vesznek részt egyhetes természetvédelmi vezetőképző programokban.
Darwinról egy szigetet is elneveztek, műve, A fajok eredete pedig egy elbaltázott műtrágylopásnak is főszereplője volt.
(Forrás: CNN, képek: Getty Images, Darwin200/Facebook, Arthur Smeets, Pieter Nijdeken/Dutch Tallship)
klímaváltozás | Darwin200 | charles darwin | hajó | környezetvédelem | természetvédelem
Egy jó tervhez is kellhet több perspektíva
–
Sulciová Silvia interjú
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!