Miért mászik egy női óriás erre a társasházra?

Prágán átautózva könnyen észre lehet venni egy különös épületet: egy jókora barna társasházat, aminek az egyik homlokzatát óriási női szobor öleli át, és mintha készülne megmászni. Utánajártunk, hogyan került oda ez a szobor, és pontosan mit is szeretne.

Már messziről látszik, így akár az autóból is könnyen lefényképezhető az a furcsa nőszobor, amit egy társasház oldalához illesztettek Prága Karlín negyedében. A környék egy gyorsan átalakuló egykori ipari terület: miután nincs messze a belvárostól, sokan szívesen költöznek oda, a mai igényeknek jobban megfelelő lakásokba, szintén korszerű szabadidős parkok mellé.

Mivel a negyed csak fokozatosan alakult át, megőrizte az eredeti léptékét, ugyanakkor felosztható két zónára: a modernista Invalidovna lakótelepre és a hagyományos városi tömbházakra. A mi házunk, a Fragment Apartments ennek a kettőnek a határán áll, ezért érthetően igyekszik egyensúlyt és harmóniát teremteni, és megadni a befejezettség érzetét.

A programnak pedig szerves része David Černý monumentális szobra is.

A nyitottság, az átjárhatóság és a közösségi terek fejlesztése a tervezés meghatározó szempontjai voltak, és ezért volt szükség jellegzetes műalkotásokra is – amilyen a 24 méter magas rozsdamentes acél nőalak, Lilith.

Černý szobra tehát fontos szerepet tölt be az épületnél, olyannyira, hogy a tervező Qarta architekti társszerzőként tünteti fel a projektben a szobrászt.

Lilith még meztelenül is 35 tonna, rendszeres időközönként elfordítja a fejét, és az alkotói szándék szerint a női egyenlőséget és függetlenséget hivatott szimbolizálni.

A 2022 októberében felállított szobor mellett még egy-egy, szintén hatalmas kéz és láb is támasztja a házat. Ezzel Černý reagált magára az épületre is, ami – ahogy a nevében is szerepel – ugyancsak fragmentált, mert a fent említett kétféle zóna metszéspontjává kellett válnia, emellett idomulnia kellett a trapéz alakú telek formájához is. A pixelszerű homlokzat is a várostömb fokozatos szétesésére utal; helyenként mintha egy kubista festményben sétálgatnánk.

A pixeles-lépcsőzetes kialakítás a környékre reagáló formanyelv mellett több praktikus célt is szolgál: a masszívabb alsó szintek kompenzálják a Rohanské nábřeží rohanó forgalmát, máshol viszont a tömb megnyílik a szomszédos Kaizl-gyümölcsöskertre és kilátást nyújt a Vítkov-hegyre.

Szintén segítette ez a forma optimalizálni a lakások és a belső udvar benapozottságát, és a töredezettségnek köszönhetően szemmagasságból emberibb léptékű az egész épület. Az egymásra stócolt dobozok játékos, dinamikus fény-árnyviszonyai szintén a korábbi ipari terület átalakulását tükrözik – sokszor szó szerint is.

A tavaly átadott Fragment Apartments 15 200 négyzetméternyi lakást és 2600 m² üzlethelyiséget kínál, és a lakosok mellett mindenki számára nyitott közösségi tereket és csendes belső udvart.

Černý egy hasonló, mégis nagyon más szobráról, a belvárosban lévő Kafka-fejről itt írtunk nemrég. A szobrász eddigi legismertebb alkotása híven tükrözi Kafka abszurd-groteszk világát: kinetikus szoborról lévén szó, az egykori író feje szétcsúszik-forog-összeáll, amikor minden egész óra elején 15 percre mozgásba lendülnek az elemei.

(Forrás: QARTA Architektura, fotók: BoysPlayNice)

építészet | szobor | prága | david cerny | qarta

FOLYTASD EZZEL

Magyarország ásványvíz-forrásai túracélpontnak is tökéletesek

Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú

Rendeld meg a Roadster magazin 17. számát!

Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.

Megnézem, mert érdekel!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
A csendes luxus titka: ismerd meg a Falconerit!
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom