Dubaj naponta szállítja az építészeti különlegességeket, amibe még a maga módján a sétáló város terv is beleillik, amennyiben meglepő fordulatnak számít az üveg felhőkarcolók rengetegében. Most viszont egy világhírű építésziroda újabb magasépületben gondolkozik, de nem toronyházban: egészen százméteres magasságig egymás fölé helyezett botanikus kertek épülhetnek.
Bemutatta a Therme Dubai – Islands in the Sky terveit a Diller Scofidio + Renfro építésziroda. Lényegében egy új városi jóllét-központról van szó, amely a Zabeel Parkban épül majd fel. A projekt a város látképének javítását célzó Dubaj 2033-as „életminőség-stratégia” része, és a Therme csoporttal, valamint Dubaj önkormányzatával együttműködésben készül majd el,
A száz méter magas, összesen több mint 46 ezer négyzetméter hasznos alapterületű torony várhatóan 1,7 millió látogatót fogad majd évente. A Therme Dubai
megidézi az ókori világ hét csodájának egyikét, Szemiramisz függőkertjét: botanikus kertek, teraszok, medencék és vízesések lépcsőznek majd lefelé.
Lehetőség lesz majd termál- és ásványvizes pihenésre, kulturális rendezvények megtartására, de egyszerűen sima találkozóhelynek is használhatják majd az épületet.
Az épület az újratervezett Zabeel Park kiemelkedő látványossága lesz, ahol a városi és a természetes környezet elemei keverednek majd; az emelkedő platformjai változatos kikapcsolódási lehetőségeket kínálnak majd, minden esetben a városra néző panorámával.
Kiemelt tervezési cél a környezeti felelősségvállalás: a medencékben használt víz 90 százalékát újrahasznosítják, a hűtési és szellőztetési igények 80 százalékát tiszta energiaforrásokkal elégítik ki. Ezen kívül további energiahatékony rendszereket, intelligens erőforrás-gazdálkodást is terveztek a környezeti lábnyom minimalizálása érdekében.
A tervek szerint 2026-tól 2028-ig tart majd az építkezés. A projekt összhangban van a Dubai 2040 terv célkitűzéseivel is, azaz megvalósítani a jóllétet, a környzeti egyensúlyt és a társadalmi kapcsolatok serkentését a jövő városfejlesztési eszközeivel. A Dubaj 2040 része az említett gyalogosbarát városrész, amelyet a szintén világhírű UNStudio jegyez, illetve az Expo City Dubai fejlesztés, amelyről szintén írtunk korábban részletesen is.
Közben az is kiderült, miért jobb Dubaj, mint Párizs vagy New York, hogyan járatta csúcsra a turizmust, és milyen lépéseket tesz a tempó további fokozásáért.
A Diller Scofidio + Renfrónak pedig nemhogy Dubajban, de Budapesten is majdnem lett egy épülete: a New York-i iroda nyert 2019-ben az Új Közlekedési Múzeum nemzetközi tervpályázatán, ám egy 2024-es döntés nyomán mégsem a MÁV egykori, Kőbányai úti telepén épül majd fel a múzeum, hanem Debrecenben.
(Forrás: ArchDaily, látványtervek: DSRNY)
botanikus kert | Diller Scofidio + Renfro | építészet | park | dubaj
Merész kampánnyal robban be a Reebok új kollekciója
A modern luxus nyomában a Range Roverrel

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!