Mindehhez persze kellenek olyan csodálatos helyek, melyekre Szakadáti Olivér rátalált – leginkább Svájcban.
Szakadáti Olivér jelenleg árnyékolástechnikával foglalkozik, abból finanszírozza a fotós túráit. Természetesen az a célja, hogy teljes idejét a tájfotózásnak szentelhesse és abból legyen keresete, ami nem egyszerű dolog. Fontosnak tartja, hogy valamilyen formában mindennap foglalkozzon a fotózással, legyen szó utómunkáról, oktatóanyagok, cikkek, blogok olvasásáról. Szerinte ez egy élethosszig tartó tanulási folyamat, elengedhetetlen, hogy folyamatosan fejlődjön.


Montreux, Svájc
A fotózást még 2006-ban kezdte. Mindenhová magával vitt egy egyszerű kompakt gépet, és próbált vele minden érdekesebb pillanatot megörökíteni. Egy idő után úgy érezte, szeretne komolyabb szinten is foglalkozni a fotózással. Beiratkozott egy tanfolyamra, ahol megtanulta az alapokat, de nagyjából semmi többet, tehát inkább autodidakta módon, specifikusabban folytatta a tanulást. Eleinte minden fotós témával próbálkozott, de öt éve már szinte csak tájképeket készít.
“Ez fogott meg a legjobban, ebben tudok kiteljesedni, mivel imádom a természetet és a túrázást.”



“Fényképeimmel a természet szépségét és az ott megélt hangulatot, érzéseket próbálom átadni a szemlélőnek. Törekszem rá, hogy képeimen meglegyen az előtér-középtér-háttér, három dimenziót alkotva, sok részlettel megfűszerezve, hogy minél többet tudjak átadni abból, amit a helyszínen láttam. Sokszor a méreteket nehéz átadni-megjeleníteni egy képen, ezért ha lehetőségem van rá, megpróbálok úgy lefotózni egy helyszínt, hogy viszonyításképp egy ember is jelen legyen rajta” – avat be Szakadáti Olivér a fotózással kapcsolatos filozófiájába.


A tájfotózásban az állandó felfedezés lehetőségét szereti leginkább. “Mindig lát újat az ember, mindig más arcát mutatja a természet, és ez szerintem megunhatatlan, még ha ugyanarra a helyszínre is térünk vissza időről időre. Szeretek távol lenni a civilizációtól. Amit viszont nehezebbnek mondanék, az a megfelelő időjárási viszonyok kiszámítása és egy hosszabb túra megtervezése, főként a magas hegyeken, ahol percenként változhat az időjárás. Sok olyan túrám volt, amikor több órás mászás után a kiszemelt helyszínen rossz időjárási viszonyok fogadtak. Ezt bele kell kalkulálni, elfogadni, és megpróbálni kihozni a maximumot az adott szituációból, majd lehetőség szerint visszatérni az adott helyszínre egy másik időpontban. Ehhez felkészültség és sok türelem szükséges. de ezt a részét is szeretem, hiszen számomra a fotózás már a tervezésnél elkezdődik.”


Kedvenc helyeként jelenleg Svájcot jelöli meg, ahol évente két hónapot rendszeresen eltölt. “Ott minden megtalálható, amit a legjobban szeretek: gyönyörű hegyek, tavak, erdők. Egy élet is kevés, hogy felfedezzem. Persze nagyon hosszú listám van azokról a helyekről, ahová szeretnék eljutni; Patagónia, Norvégia, Izland, Indonézia, Oroszország, hogy csak párat említsek.”
Bárhová is vesse a sors, mi figyeljük a postafiókunkat, és várjuk a képeit!
Ez is érdekelhet:
(Fotók: Szakadáti Olivér)
FOLYTASD EZZEL
