Elképesztő, hová fajul a borravalókultúra

Legújabb cikkeinkért kövess minket a Roadster Google News oldalán is!

Ugye észrevetted, hogy itthon is egyre több helyen várnak el borravalót olyasmiért, ami korábban elképzelhetetlen volt? Nos, Amerikában még szélsőségesebb a helyzet, erre hoz példákat a Bored Panda összeállítása. Nézzük, milyen megosztó esetek történnek a tengerentúlon!

Egy vendéglőben matricával tüntették el a „nincs borravaló” opciót a terminálról

Egy étterem egyszerűen letakarta egy matricával a „no tip” gombot a fizetőképernyőn, így gyakorlatilag rákényszerítik a vendégeket a borravaló adására.

Már a reptéri önkiszolgáló kassza is borravalót kér
Megosztott borravaló

Egy étterem belső dolgozóinak kihelyezett borravalókérő táblája keltett felháborodást egy ételkiszállító sofőrben.

„Sofőrök, adjatok borravalót a bolti munkatársaitoknak!” – állt a felhívásban.

Farmernadrág mellé borravalót is?

Egy farmermárka pénzt kér borravaló formájában annak a dolgozónak, aki a nadrágot készítette. Nem lenne egyszerűbb tisztességes bért fizetni nekik, ahelyett hogy a vásárlóktól várják a kiegészítést?

Egyre több helyen bukkan fel a borravalókérő képernyő ott is, ahol semmilyen személyes szolgáltatás nem történik, például reptéri önkiszolgáló termináloknál.

87 dolláros borravaló

Egy vendég 7 dolláros borravalót szánt, a hely azonban úgy gondolta, neki 227 százalékos összeg jár. Jött is róla az értesítés azonnal.

30 és 100 százalék közötti borravaló

Egyes helyeken már nemcsak magas borravalóval számolnak automatikusan, hanem egyenesen százszázalékos javaslat is megjelenik a fizetőképernyőn. Egyre több helyen jeleneik meg a gratuity, azaz hála tétel, amit a szervizdíj és a borravaló mellé várnak el éttermekben, sok helyen azzal magyarázva, hogy a háttérben működő konyhai dolgozóknak, séfeknek, szakácsoknak, mosogatóknak, ételhordóknak is jár a borravaló.

Temetésen is borravalót kérnek

"Virágot vásároltam egy barátom kislányának temetésére, aki tragikus balesetben hunyt el. A csokor 130 dollárba került, és amikor fizettem, megjelent a borravalókérő képernyő. Na, nem a virágüzletnek, nem a családnak, hanem a temetkezési vállalkozónak. Egy temetkezési irodában! Már így is profitorientált iparágról van szó, amely a gyászolókat használja ki, és még ezt is megfejelik borravalókéréssel."

(Forrás és fotók: Bored Panda)

borravaló | ajánlás | etikett | pofátlanság | javaslat | lehúzás

FOLYTASD EZZEL
Rendeld meg a Roadster magazin 24. számát!

Nyár, jó energiák, napfény és csillogás: a Roadster magazin legújabb száma nem kevesebbet ígér, mint hogy még magasabbra emeli ezt az önmagában is nagyszerű évszakot. A nyári lapszámunkban találkozunk a világhírű séffel, Nobu Macuhiszával, aki Robert De Niróval közösen több, mint hatvan hotel és étterem tulajdonosa. Beszélgetünk Makó Szilveszterrel, a hollywoodi sztárok sorával dolgozó fotóssal, és Szu Fudzsimoto japán építésszel is, aki korunk egyik legizgalmasabb alkotója. Elutazunk Marrákesbe, végigjárjuk a portugál El Caminót, és Erdélyben egy igazi tündérmesébe csöppenünk. A milánói dizájnhéten megcsodáljuk az új Hyundai-t, Koppenhágában megnézzük, milyen a pub, amit egy magyar vezet, és találkozunk a vicenzai mesterszabóval, Massimo Pasinatóval is.

Különleges csomagajánlatok itt!
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Hirdetés
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom