A kontinensünkre is eljutott a Kanadában égő több száz erdőtűz füstje, amely az Egyesült Államokban már mintegy 75 millió embert érint.
Az elmúlt néhány napban a füstfelhők Grönlandon és Izlandon át Norvégiába is eljutottak: az ország Éghajlat- és Környezetkutató Intézetének (NILU) tudósai nagyon érzékeny műszerekkel tudták kimutatni, ahogyan nőtt a füst, majd előrejelző modellek segítségével igazolták annak eredetét.
Bár a norvég lakosság érezheti valamelyest a füst szagát, és enyhe ködöt is láthat, az Egyesült Államokkal ellentétben itt nem kell káros egészségügyi hatásoktól tartani.
A következő napokban a felhő várhatóan Európa más részeire is átterjed, de nem valószínű, hogy ebből bármit is észreveszünk majd.
Nem szokatlan, hogy az erdőtüzek füstje ilyen nagy távolságokat tesz meg, mert nagy magasságban kerül a levegőbe, így hosszabb ideig marad a légkörben. 2020-ban például a kaliforniai rekordméretű erdőtüzek füstjét észlelték a Spitzbergákon.
Az utazó égéstermék ugyanakkor negatív éghajlati hatásokkal járhat, például, ha az Északi-sarkvidék felett korom rakódik le belőle elsötétítve a fehér felszínt, így az több hőt nyel el, ami pedig felgyorsítja a felmelegedését. A szakemberek szerint ettől a mostani esetben szerencsére nem kell tartani.
A természeti katasztrófák miatt sok millió ember hal meg, és a Balaton is veszélybe kerülhet az éghajlatváltozás miatt.
(Forrás: CNN, képek: Getty Images)
kanada | füst | Európa | füstfelhő | erdőtűz
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!