Ehhez képest alig látogatják.
Valószínűleg a legtöbb embernek nem Európa jut eszébe, amikor az esőerdőkre asszociál. Pedig a kontinens valójában számos mérsékelt égövi esőerdőnek ad otthont, amelyek enyhébb hőmérsékleten is "működnek".
A kontinens legnagyobb esőerdeje a bosznia-hercegovinai Sutjeska Nemzeti Parkban található Perućica, amely az UNESCO szerint "Európa zöld ékköve".
Valódi őserdő, ami azt jelenti, hogy emberi tevékenység és a fejlődés nem érintette. Európa egyik leglenyűgözőbb természeti csodája, egyes területeken viszont szinte áthatolhatatlan.
Szakértők szerint a Perućica mélyén rejtőző fák közül jó néhány legalább háromszáz éves. Egyébként összesen több mint százhetven fa- és bokorfajta található Bosznia-Hercegovina egyik legmagasabb vízesésének, a Skakavacnak szomszédságában. A kilencvennyolc méter magas vízesés egy mészkőszikláról zúdul alá, a téli hónapokban gyakran befagy.
Az egyedülállónak számító Perućicára nagyon vigyáznak. Elsősorban tudományos és kutatási célokra használják, nem pedig turisztikai látványosságként. Ettől függetlenül látogatható a Sutjeska Nemzeti Park, amely a fővárostól, Szarajevótól mintegy három órányi autóútra található.
Vezetett túrán lehet felfedezni a park nevezetességeit, köztük a bizonyos Skakavac-vízesést és az esőerdő kilátópontjait, de a látogatóknak követniük kell a kijelölt ösvényeket és a helyi hatóságok tanácsait.
Kellemes időjárás, alacsony árak és eklektikus épületek. Bosznia-Hercegovina fővárosának elég könnyű elcsábulni.
(Forrás: Express, fotók: Getty Images)
bosznia-hercegovina | esőerdő | Sutjeska Nemzeti Park | utazás | bosznia
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!