Nem olcsó a repülőtereken kávézni vagy beülni egy étterembe, ugyanakkor viszonylag nagy a szórás, vagyis nem mindegy, hol éhezünk-szomjazunk meg. A Corriere della Sera összeállított egy európai körképet a témában.
Tipikusan csak akkor ülünk be étterembe egy repülőtéren, ha a járatunk jókora késésben van, jó esetben viszont gyorsan (és akár nulla fogyasztással is) túl lehetünk az egész reptéri procedúrán.
Mégis talán a kettő közti eset a legtipikusabb, amikor egy-egy vizet vagy kávét mégiscsak magunkhoz veszünk, hogy bírjuk a tortúrát.
Az olasz Corriere della Sera egy elég jó átlagot vett az európai reptéri ételárak összehasonlításához: a csomagja egy-egy kávét, cappuccinót, ásványvizet, szendvicset és croissant-t tartalmaz.
Az eredmény pedig: toronymagasan Isztambul a legdrágább, míg mögötte Berlin, Frankfurt, Brüsszel és London (Luton) közel egyformán drága.
Minden műfajban átlagolták az árakat, de feltüntették a szélsőséges eseteket is:
- a legolcsóbb szendvics Londonban kapható: 7 euró
- a legdrágább szendvicset Isztambulban adják: 16,5 euró
- a legolcsóbb Palermo reptere, ezen belül a kávé, a cappuccino és a croissant is ott a legolcsóbb (1,50, illetve 2-2 euró).
Azért az ásványvízről se feledkezzünk meg: ennek átlagára 3,15 euró, de Berlinben és Isztambulban hatot is elkérhetnek érte. A legnagyobb különbség a croissant árában lehet, a madridi és milánói két eurótól az isztambuli 16,50-ig.
A teljesebb körképhez ugyanakkor több város több repterére volna szükség, illetve célszerű lenne feltüntetni a reptéri wi-fi–használatot is – ami Isztambulban például az első ingyenes órák után szintén fizetős.
(Forrás: European Correspondent, nyitókép: GettyImages, infografika: Corriere della Sera)
cappuccino | kávé | repülés | reptér | szendvics
Luxus ízek, felejthetetlen pillanatok – Így válassz tökéletes szeszes italt karácsonyra
Skót nyár a ködös budapesti belvárosban – Ilyen a 2023-as év whiskyje
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!