Az Európai Unió két díjat hozott létre azért, hogy elismerje azokat a városokat, amelyek a legtöbbet tesznek a fenntarthatóságért.
Az Európa Zöld Fővárosa-díjat évente egyetlen nagyobb város kapja, az Európai Zöld Levéllel pedig két kisebb, 20-99 ezer lakosú település teljesítményét díjazzák. Az elismerés rávilágít mindarra, amit a városok a fenntarthatóság terén már elértek, de a még meg nem valósult terveket is számításba veszik.
Az idei zöld fővárosok versenyét, vagyis a 2024-es címet a dél-spanyolországi Valencia kapta a szardíniai Cagliarit megelőzve.
A spanyol település Európa legnagyobb városi parkjával, a Turia parkkal büszkélkedhet, és folyamatosan fejleszti a zöld infrastruktúráját. Lakosságának 97 százaléka él valamilyen zöld terület háromszáz méteres körzetében, emellett a város a levegőminőség javítása és a természeti ökoszisztémák helyreállítása iránti elkötelezettségét is bizonyította, például a Devesa dűnék és egyes vizes élőhelyek megőrzésével. Programot indított ugyanakkor az egészségesebb, fenntartható és inkluzív élelmiszertermelés ösztönzésére is. A díj mellé 350 ezer euró is jár a további zöld intézkedésekre.
A Zöld Levél-díjat, melyért egy erdélyi város is ringbe szállt, a dániai Helsingør és Velenje, Szlovénia ötödik legnagyobb városa nyerte el, melyek 75 ezer eurót kapnak környezetvédelmi erőfeszítéseik finanszírozására.
Helsingør hatékonyan mérsékli az energiaválság hatásait az épületek energetikai felújításával, a fűtőanyag-források megváltoztatásával és kerületi távfűtési rendszerek kialakításával.
Átalakították emellett a szennyvízelvezető-rendszert, hogy külön gyűjtsék az esővizet és a szennyvizet.
A szlovéniai Velenje, mely egykor a lignitbányászatra épült és emellett a Gorenje háztartásigép-gyártó cég székhelyeként ismerheti a világ, szeretné kivezetni az életéből a szenet és új munkalehetőségeket teremteni a zöld szektorban.
Mottója „a feketétől a zöldig és ragyogóig“. Velenje volt az első szlovén város, amely szelektív hulladékgyűjtési rendszert vezetett be, és azóta is fejleszti a hulladékgazdálkodását.
Egy-egy felhagyott bányából válhat népszerű kirándulóhely vagy akár stílusos katalógushelyszín, a ráépült városból pedig néha kísértettanya lesz.
(Forrás: TimeOut, European Commission/Environment, képek: Getty Images)
környezetvédelem | valencia | Elsinore | európa zöld fővárosa | fenntarthatóság
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!