A koronavírusjárvány, a klímaváltozás és a távmunka tömeges elterjedése miatt az elmúlt évek utazási jeligéje a következő volt: repülj kevesebbet, maradj tovább. De mit tartogatnak nekünk a következő évek?
Már lassan két éve befészkelte magát az életünkbe egy rusnya világjárvány, és bár már egyre több azóta a szabad, biztató időszak, egy-egy újabb járványhullám miatt ismét gyors és kemény szigorításokat vezetnek be a legtöbb országban. Ez pedig továbbra is megnehezíti a közép távú utazási terveinket, így idén is a spontánabb, vagy rövid távon megvalósítható kalandoké a főszerep. Nézzük hát, milyen utazási trendek várhatók a közeljövőben, és mire érdemes számítanunk, ha nekiindulnánk a világnak.
Három oltás jelentheti a biztos zöld utat
Sok országban lejárati dátumot rendelnek az oltási igazolvány mellé, és egyre több helyen várják el a harmadik oltást is.
Ha biztosak akarunk lenni abban, hogy az általunk meglátogatott országban vagy régióban korlátlanul hozzáférhetünk minden földi jóhoz, nincs kizárva, hogy előbb-utóbb szükség lesz a harmadik oltásra is.
Újraértelmezett luxus
A luxusnak az elmúlt évszázadokban kialakult normarendszere nem sokat változott a 20. század végéig, azonban ma már jól tudjuk, hogy a Fidzsi-szigetekről érkező ásványvíz vagy a Japánból importált wagyu marhahús is óriási ökolábnyommal jár, így napjainkban egyre több étterem vagy hotel igyekszik a fenntartható fejlődés jegyében elénk tárni az exkluzív termékeiket és szolgáltatásaikat.
A luxust ma már egyre inkább a hiperlokális beszerzéssel és a helyszíni termesztéssel szeretnénk összekötni, ami arra készteti a szállodákat és az üdülőhelyeket, hogy önellátóbbakká váljanak.
Pszichedelikus visszavonulás
A wellness- és gyógyturizmus egy különös ága bontakozhat ki a közeljövőben, ugyanis egyre inkább teret nyerhetnek a hallucinogén növénygyógyászatra épülő szolgáltatások. Természetesen a világ legtöbb országában illegális ilyen szereket igénybe venni, azonban akadnak jócskán kivételek (például Costa Rica, Mexikó, Hollandia vagy Portugália), így idővel egyre több olyan wellnessközpont létesülhet, ahol szakértők bevonásával és felügyeletével megtapasztalhatjuk a pszichedelikus visszavonulás nyújtotta élménycsomagot.
A jelenségnek egyébként popkulturális vonatkozása is van: a Netflixen futó Nine Perfect Strangers sorozatban egy nagyon exkluzív wellnesshétvégére fizet be egy csapat vendég, és igencsak felejthetetlen élményekben lesz részük.
Űrturizmus
A Blue Origin és a Virgin Galactic tavalyi sikeres tesztrepüléseit követően kijelenthetjük, hogy az űrturizmus hivatalosan is rajtra kész. A Virgin Galactic első kereskedelmi repüléseire 2022 harmadik negyedévében válthatunk jegyet; a cég azt tervezi, hogy naponta több turistajáratot is indít majd az űrbe, a világ különböző űrkikötőiből.
Talán évek telnek el addig, mire az igen borsos utazási ár – 450 ezer dollár per utazás – a felső középosztály számára is elérhetővé válik, de lassan így is kacérkodhatunk a gondolattal, hogy mindaz, ami nagyszüleinknek egy tévében illusztrált álom volt, a nekünk vagy gyermekeinknek egy nap talán már csak egy – nagyon exkluzív – kirándulás lesz.
Önismereti táborok
A Wunderman Thompson felmérése szerint a mindennapi fogyasztók napirendjén előkelő helyet foglal el az önfejlesztés kérdése. Azaz már nemcsak az aktív és a passzív, hanem a spirituális pihenés is ott lebeg a lehetőségek között akkor, amikor útnak indulnánk.
A Brit Virgin-szigeteken fekvő Aerial BVI ökoüdülőhely tavaly nyílt meg, és az ide látogatóknak önismereti előadásokban, spirituális workshopokban lehet részük egy igazán eszményi helyen. Idén tavasszal pedig a Mind Enviroment debütál egy négynapos programmal a Dordogne megyei francia faluban, Bardou-ban, ahol a vendégeket egy nem mindennapi énpszichológiai kalandra invitálják.
Merész expedíciók
A merész, adrenalindús kalandok 2022-ben is visszakerülhetnek a terítékre, így az Antarktiszra vagy a világ legmagasabb hegyeire áhítozó kalandorok újra dörzsölhetik a tenyerüket. Az olyan utazási vállalatok, mint a Coockson Adventures, az Intrepid, az Arcadia Expeditions vagy az Arore Expeditions is új útvonalak elindításán dolgozik.
Többek között egy arab szigetre, a Socotrára is ellátogathatunk, ahol a vörösen vérző fákat csodálhatjuk meg, az ománi Wahiba-sivatagban tandem ejtőernyőzésben vehetünk részt, de a Kamcsatka vulkáni régiójába is ellátogathatunk egy impozáns medvelesre.
És természetesen a lávavadászat is mindig ott van a lehetőségek között:
(Forrás: MrPorter)
világjárvány | felfedezés | oltás | repülés | 2021
Ezzel a tíz fantasztikus dizájntárggyal a legmenőbb hellyé teheted az otthonod
10+1 ikonikus és gyönyörű lámpa, ami garantáltan feldobja az otthonod
Beköszöntött a tél, és vele együtt megérkezett a Roadster magazin legfrissebb, 14. száma. Mit találunk benne? Kajakkal bejárjuk Grönland izgalmas és lenyűgöző helyeit, találkozunk a világ egyik leghíresebb párterapeutájával, Esther Perellel, és a Netflix által világhírűvé vált dél-koreai séffel, Jeong Kwannal, motorral részt veszünk a Balkan Rallyn, és beszélgetünk Kelecsényi Milán férfiruha-készítővel is. A Dél-afrikai Köztársaságban teszteljük, milyen az új AUDI Q8, és elbeszélgetünk a zoknik Rolls Royce-át gyártó Iszató Nisigucsival is. Elmegyünk egészen Kenyáig, hogy elefántokat nézzünk, az Őrségben kipróbáljuk, milyen a régió legújabb kabinháza, a Kástu, bemutatjuk a Déryné Kenyeret, a város új pékségét, teszteltjük az új elektromos KIÁt, ezen kívül pedig találkozunk még Berki Blanka topmodellel, Áron Eszter divattervezővel és sokan másokkal. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat, a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!