Légiutas-kísérők elárulták, milyen típusú utasokat utálnak a legjobban

Nem szép szó, de ez van.

„Kaputetvek” – így nevezik azokat az utasokat, akik már jóval azelőtt ott ólálkodnak a beszállókapu körül, hogy a tényleges beszállás megkezdődne.

A kifejezés egy 2005-ös FlyerTalk vitafórumon született. Egy felhasználó alkotta meg, hogy leírja vele azokat a kapunál türelmetlenül várakozókat,

akik minél előbb be akarnak szállni a gépbe, hogy több helye legyen a csomagjuknak a fej feletti tárolóban.

A korábban nyolc évig légikísérőként dolgozó Brian Hart Hoffman nagyon utálta ezt az utastípust, mert „nincs rá szükség, és abszolút akadályozza a beszállás menetét”. Szerinte az így viselkedők, „azt a látszatot keltik, mintha fontosabbak lennének a többi utasnál”. A „kaputetvek” egyébként nemcsak a felszállást késleltethetik, hanem azt is akadályozhatják, hogy mások rendesen megérkezzenek a leszállt járatról.

Más szakértők is egyetértenek Brian Hart Hoffmannal, mondván a „kaputetvek” késést okozhatnak. Rich Henderson korábbi légiutas-kísérő szerint ezek az emberek néha a személyzetet vagy a takarítókat is akadályozzák abban, hogy feljussanak a repülőgépre. Samantha Facteau, a Delta Air Lines szóvivője azt mondja, hogy a beszállókapu zsúfoltsága megnehezítheti a fedélzetre jutást a segítségre szorulók és a mozgáskorlátozottak számára.

Kristie Tse pszichológus magyarázata szerint „a beszállókapuk előtti zsúfoltság gyakran a szorongás és az irányítás iránti vágy keveredéséből fakad”. Hozzátette: „Sokan nyomasztó késztetést érezhetnek arra, hogy biztosítsák a pozíciójukat, mert attól tartanak, hogy ha nem cselekszenek gyorsan, lemaradhatnak, vagy egyéb következményekkel kell szembenézniük.”

Nem vitás, a légiutas-kísérőknek nehéz dolguk van. Mindenben segítenek a fedélzeten az italok és ételek felszolgálásától kezdve az ideges utasok megnyugtatásáig, plusz vészhelyzetben megmenthetik az életünket. Más szóval, tudnak egy-két kulisszatitkot – és ez magában foglalja azt is, hogy mi az, amit soha, de soha ne együnk vagy igyunk repülés közben. 

(Forrás: The Sun, fotók: Getty Images)

 

utastípus | fedélzet | utálják | légiutas-kísérők | repülés

FOLYTASD EZZEL

A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?

Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban

Rendeld meg a Roadster magazin 18. számát!

Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.

Megnézem, mert érdekel!
Instagram
“Útra keltünk és összegyűjtöttük a legkiemelkedőbb hazai szállásokat és vendéglátóhelyeket számotokra. Ezek a helyek garantáltan felejthetetlen élményeket kínálnak, legyen szó romantikus pihenésről a Balaton partján vagy egy kulináris felfedezőútról Budapesten.”
Izing Róbert Izing Róbert, főszerkesztő

Legfrissebb ajánlataink

Irány a Roadster Select
teljes adatbázisa
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Iratkozz fel a Roadster hírlevelére, hogy mindig értesülj a legizgalmasabb hírekről, sztorikról és véleményekről az utazás, a dizájn és a gasztronómia világából!
Feliratkozom