Már épül Rotterdamban egy 50 méter magas, fapanelekből álló épület, amit már úgy emlegetnek, mint „Hollandia legegészségesebb épülete”.
Egy épületet háromszor szokás megünnepelni: az alapkő letételekor, amikor eléri a legmagasabb pontját, és amikor átadják. A rotterdami SAWA most a második fázisban jár: 26 héttel az építkezés megkezdése után megtartották a bokrétaünnepet.
Miért örüljünk ennek? Mert a SAWA új mércét jelent a fenntartható városi életben. Tervezőként és fejlesztőként a Mei architects jegyzi a projektet, de a konzorciumban más cégek is vannak, köztük a CLT (keresztrétegelt fapanel) és más faanyagok szakértője, a Derix Group.
A SAWA azt hivatott bizonyítani, hogy a körforgásos építőipar milyen sokkal járulhat hozzá a nyüzsgő nagyvárosok zöldebbé tételéhez.
Nem mellesleg ügyeltek a projekt társadalmi vetületeire is: a 109 apartmanból 50 „közepes bérleti díjú”, 20 magánalbérlet lesz, és 39-ben lakik majd a saját tulajdonosa.
Mind az épület szerkezetéhez, mind annak belterében fát használnak majd, egy megújuló anyagot tehát, ami megköti a szén-dioxidot, ezzel is téve aprócska lépést a globális felmelegedés ellen. Az építőanyagok újrafelhasználhatók, ezzel teljesen körkörös, környezetbarát megoldást kínálnak Rotterdamban. Mi több, az épület a természetet is integrálja:
700 folyóméternyi növénytartó készül, és egy speciális padlástér, ami a vándorsólymok fészkelőhelyeként szolgál majd.
Összesen 12 ezer m² hasznos alapterület készül. Az épület lépcsőzetes formája utal a Rotterdamsche Lloyd hajózási társaság egykori hasonló termináljára, egyúttal a távoli rizsföldekre is – merthogy a Lloyd mólóiból indultak személyhajók Keletre.
A tágabb környezet, a Lloydpier az egyik leginkább vízben gazdag negyed Rotterdam központjában, amely az elmúlt másfél évtizedben ipari kikötőből népszerű lakóhellyé vált. Az átalakult területen az ipari műemlék raktárak és kikötői épületek mellett egyedi új épületek állnak, a közeli belvároson kívül egy park is található itt, de vonzó a víz közelsége és a hely erős karaktere is.
Rotterdam egésze is érdekes építészeti szempontból, be is került Európa legszebb csúnya városai közé, amelyek a második világháború pusztításaiból a lehető legjobban jöttek ki.
(Forrás, látványtervek: mei)
körforgásos gazdaság | fenntarthatóság | rotterdam | építészet | hollandia
A kiberbiztonság téged is érint! Mit is jelent valójában?
Így élheted meg az ünnepi hangolódást egy csodás kastély birtokán itt, a szomszédunkban
Megérkezett a tél, már ki lehet csomagolni a Roadster legújabb, sorrendben 18. lapszámát. Mit találunk benne? A Costa Smeralda fedélzetén kipróbáljuk, milyen az élet egy tengerjárón Barcelona és Nápoly között. Ellátogatunk a luxusipar nagyágyúival dolgozó Edinas Paper kőbányai műhelyébe, megmutatjuk, milyen finomságokkal lehet átvészelni a hideg hónapokat, és megismerkedünk a római Palazzo Talìával is, amelyet az olasz rendezőzseni, Luca Guadagnino álmodott meg. Aktuális számunkban is rengeteg izgalmas helyszín bukkan fel: ilyen a kanadai Yukon vidék, az Amalfi-part, a Côte d’Azur-on kipróbáltuk, milyen az új Audi S5. Északabbra is elkalandoztunk: a lapszám talán legszimpatikusabb szereplője az a négy norvég fiatal, akik egy elhagyatott halfeldolgozó üzemet alakították át a skandináv ország és talán Európa legcoolabb pontjává. Ezen kívül bemutatunk öt divatbrandet, akiket érdemes követni, megvizsgáljuk, milyen volt az elmúlt száz évben a lejtők divatja és még ezen kívül is rengeteg izgalmas témánk van, de itt megállunk.
Megnézem, mert érdekel!