A tilalom megakadályozza, hogy sokan csak kedvtelésből jöjjenek a szigetekre – viszont arra ösztönzi az önkénteseket, hogy segítsenek fenntartani a ökoszisztémát.
A lélegzetelállító tájairól és érintetlen környezetéről ismert Feröer-szigetek merész lépést tett a természeti szépségének megőrzése érdekében: minden évben előre meghatározott időszakra "kitiltotta" a turistákat.
Az Izland és Norvégia között, az Atlanti-óceán északi részén fekvő szigetcsoport kezdeményezésének célja a szigetek törékeny ökoszisztémájának védelme és a fenntartható turizmus biztosítása.
A Feröer-szigetek összesen tizennyolc zord, vulkanikus eredetű szigetből áll, és drámai szikláiról, nyugodt fjordjairól és buja dombjairól híres.
A vidék a természet szerelmeseinek kedvence, lenyűgöző kilátással és egyedülálló élővilággal. A Feröer-szigeteket a bolygó egyik legérintetlenebb és legszennyezetlenebb helyeként tartják számon.
Ennek tükrében aligha meglepő, hogy a közelmúltban alaposan megugrott arrafelé a látogatószám, ez pedig nyomás alá helyezett néhány népszerű és úgymond kényes helyszínt. A problémák kezelésére a Feröer-szigetek kormánya 2019 áprilisában innovatív kampányt indított, aminek lényege, hogy a szigetek tizenegy népszerű helyét karbantartás miatt lezárják, ezzel egyidőben megnyitják az önkéntes turizmus előtt. Az önkéntesek, köztük Aksel V. Johannesen, a Feröer szigetek akkori miniszterelnöke, különböző karbantartási és természetvédelmi munkálatokban vettek részt, megadva a természetnek a nagyon is szükséges pihenőidőt, valamint segítve a helyszínek javítását és előkészítését.
A kampány a sikerek hatására minden évben megismétlődött és kibővült, vagyis a Feröer-szigetek egyes részein minden évben – jellemzően április környékén – lezárnak egy hétvégét erre a nem mindennapi karbantartási programra.
A közös tenni akarás pedig nemcsak a környezet javát szolgálja, hanem a közösségi érzést és a közös felelősségvállalást is erősíti.
Európa legnépszerűbb úti céljai nagyon nehezen birkóznak meg a turistadömpinggel. Egy szakértő elárulja, hogyan lehet jó eséllyel elkerülni a tömeget a megtelt táblát szinte már kitett városokban.
(Forrás: Express, fotók: Getty Images)
munka | tiltás | feröer-szigetek | ökoszisztéma | önkéntes
Jön az a különleges fesztivál, amelyen minden ízében megélheted a Márton-napi hagyományokat
Megfogni a jövő építőit – Bálint Attila-interjú
Az ősz önmagában is tud szép lenni, de a Roadster aktuális számával még szebbé és izgalmasabbá tehetjük. Mit találunk benne? Ellátogatunk Jerevánba, és megmutatjuk, mit érdemes csinálni Örményország fővárosában, és megnézzük közelről Athén jelenleg legizgalmasabb kerületét, Keramiekoszt. Találkozunk a világhírű képzőművésszel, Julie Mehretuval, kifaggatjuk, mit csinál Szabados Ági Debrecenben, megkóstoljuk, mit főzött ki az Arany Kaviár új séfje, motorozunk Erdélyben, jachtozunk az Adrián és egyéb hedonista kalandokban is részt veszünk, de nem soroljuk fel mindet. Ezen kívül elbeszélgetünk a bájos izraeli ékszertervezővel, Tal Adarral, találkozunk Zwack Sándorral, bejárjuk a Sauska tokaji főhadiszállását, és elbeszélgetünk napjaink egyik legnevesebb európai portréfotósával, Rob Hornstrával. A magazin egyéb oldalain a tőlünk megszokott kompromisszummentes színvonalon számolunk be az utazás, a dizájn, a divat és a gasztronómia kifinomult világának történéseiről, és mindarról, amiért az életben rajongani lehet.
Megnézem, mert érdekel!